Torreya to fantastyczny nóż składany, który łączy w sobie cechy klasycznego scyzoryka z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest to ciekawe połączenie i warto przyjrzeć mu się bliżej.

Nóż powstał według projektu znanej ze świata nożowego postaci jaką jest Steve Jernigan. Steve od wielu lat tworzy unikatowe noże, które zachwycają stylem i wykonaniem. W jego pracach wyraźnie widać połączenie ciekawej formy z użytkowością. Nawet najbardziej ozdobne noże jakie wychodzą spod ręki tego makera nie pozbawione są cech użytkowych i doskonale nadają się do pracy.

Na podstawie projektów Jernigana firma CRKT wypuściła na rynek kilka ciekawych noży składanych, a wśród nich właśnie tytułowy model.
Torreya to całkiem spory składany nóż, który z założenia powstał jako nóż myśliwski. Oczywiście jego cechy nie dyskwalifikują go jako nóż do różnych prac, a wręcz można powiedzieć, iż świetnie sprawdzi się jako nóż dosłownie do wszystkiego.
Pewny i wygodny chwyt daje nam duża rękojeść, której szkielet wykonany został z nierdzewnej stali, na której osadzono okładziny z micarty (Brown Micarta) i stalowe bolstery. Całość została bardzo ładnie dopasowana i wygląda wyśmienicie.

Rękojeść jest dość płaska, ale micarta została wyprofilowana tak, iż bardzo ładnie wypełnia wnętrze dłoni. Taki zabieg spowodował, iż nóż trzyma się bardzo wygodnie i ma się nad nim pełną kontrolę podczas pracy.

Na końcu rękojeści umieszczony został otwór pozwalający na założenie rzemienia bądź paracordu. Jest to o tyle istotne, iż nóż ten nie posiada klipsa, a więc nosić go możemy albo luzem w kieszeni, albo w dołączonym pouchu (o czym napiszę później).

Mimo wyglądu klasycznego scyzoryka, do otwierania głowni umieszczono jednostronny kołek, który możemy przełożyć na drugą stronę, bądź zdemontować (według upodobań).

Głownia jest bardzo użytkowa, bowiem posiada profil Drop Point i pełny płaski szlif, który przy grubości 2,7 milimetra daje nam mocne i ostre ostrze. Powierzchnia głowni otrzymała satynowe wykończenie.

I tutaj mała niespodzianka. Otóż głownia porusza się na łożyskach kulkowych, dzięki którym płynność otwierania i zamykania jest po prostu niesamowita!

Kolejnym zaskoczeniem jest blokada głowni. Większość scyzoryków posiada blokadę Back Lock i takiej można by się spodziewać i tutaj, zwłaszcza patrząc na masywny grzbiet.

Jednak użyta tutaj blokada to Liner Lock, który doskonale sprawdza się w tym modelu, pozwalając na wygodną obsługę jedną ręką i zapewniając pełne bezpieczeństwo podczas pracy.

Otwarty nóż wygląda bardzo „rasowo” i przyciąga uwagę swoim myśliwskim, prostym wyglądem.

Jak już wspomniałem Torreya nie posiada klipsa (scyzoryki na ogół go nie posiadają), dlatego nóż możemy nosić luzem w kieszeni, bądź na pasie w dołączonym nylonowym pouchu.

Torreya to piękny nóż, który zaskakuje połączeniem klasycznego wyglądu i nowoczesnych rozwiązań jakimi jest łożyskowanie głowni i nietypowa blokada. Zdecydowanie jest to nóż który nie będzie bał się pracy i w dłoniach osoby umiejącej posługiwać się nożem będzie wspaniałym i niezastąpionym narzędziem.

Dane techniczne:
– długość rękojeści – 122 mm
– długość głowni – 91 mm
– grubość głowni – 2,7 mm
– długość całkowita – 212 mm
– materiał rękojeści – stal i micarta
– materiał głowni – 7Cr17MoV
– blokada – Liner Lock
– waga – 152 g

Nóż ten doskonale nadaje się do tzw. customizacji, czyli własnych przeróbek. Okładziny z micarty są przykręcone śrubami, więc bez problemu można je zdjąć i pokusić się o dorobienie nowych, np. z egzotycznego drewna. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby do noża uszyć skórzana pochewkę, która będzie pięknym dodatkiem i uzupełnieniem np. myśliwskiego ekwipunku.

Torreya to doskonały przykład noża do pracy, którego projekt nie został przekombinowany. Prosta, ale bardzo wygodna rękojeść, głownia z bardzo użytkowym szlifem oraz stal, która bez problemu sprawdzi się w pracy, a zarazem pozwoli na szybkie naostrzenie nawet w terenie. Dodatkowym atutem jest rewelacyjny wręcz stosunek ceny do jakości.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży składanych!

Źródła: arizonacustomknives.com