Kizer już kilka razy gościł na naszej stronie i chyba opisy już dawno rozwiały wątpliwości, czy produkt chińskiej firmy może być dobry. Od samego początku firma ta dba zarówno o jakość wykonania, świeże projekty jak i topowe materiały. Bez problemu znajdziemy tutaj doskonałą stal S35VN czy VG-10, doskonale obrobiony tytan na rękojeści i dbałość o takie smaczki jak eleganckie anodyzacje, łożyska, ciekawe klipsy, czy też ciekawy design.

Dlatego nie będzie zaskoczeniem kolejny ciekawy produkt tej firmy, który naszym zdaniem doskonale nadaje się na nóż do codziennego noszenia i używania. Dlaczego? Zapraszamy do lektury.

Kizer Kyre (Designed by TK Knives) to projekt który łączy w sobie kilka ciekawych elementów, które razem składają się na ciekawy folder.

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, iż jest to nóż należący do tańszych modeli firmy, co oczywiście nie oznacza spadku jakości. Po prostu rękojeść wykonana została z czarnego G10 i osadzona na stalowych linerach, co moim zdaniem wyszło na plus. Po pierwsze spadła waga, a po drugie, użycie blokady Liner Lock daje jakiś oddech od bardzo popularnego obecnie tytanowego Frame Lock’a.

Aby obniżyć wagę noża, w jednym ze stalowych linerów zostały nawiercone duże otwory „odchudzające”, a dodatkowo zaprojektowano otwarty grzbiet rękojeści. Okładziny łączy śruba główna, stop pin oraz dwie tuleje dystansowe polerowane na lustro, co wygląda bardzo elegancko.

Powierzchnia G10 otrzymała ciekawy wzór wykonany techniką frezowania. Ten zabieg również pozwolił na zbicie wagi, a zarazem daje użytkownikowi antypoślizgową powierzchnię, którą rewelacyjnie trzyma się w gołej dłoni, bądź w rękawiczkach. Zadbano oczywiście o to, aby faktura tworzywa nie była zbyt agresywna, a więc nie musimy obawiać się o stan spodni.

Prosty stalowy klips spełnia swoje zadanie, a dodatkowo można go przełożyć na drugą stronę. Nie jest to klips pozwalający na całkowite schowanie noża w kieszeni, ale pozwala za to na wygodne wyciąganie z każdej, nawet ciasnej kieszeni. Na klipsie znajdują się oznaczenia czeskiej firmy TK Knives.

Głownię możemy otworzyć na dwa sposoby, flipperem bądź przy pomocy otworu.
Otwieranie flipperem to czysta przyjemność, bowiem głownia jest łożyskowana, a więc podczas otwierania i zamykania dosłownie płynie. Sam flipper posiada nacięcia dające dobry kontakt z palcem, co przekłada się na szybkie otwieranie.
Otwór przypadnie do gustu osobom z mniejszymi palcami, bowiem jego umiejscowienie i budowa nie pozwalają na łatwą obsługę. Możliwe również, iż otwór ten to bardziej projektowe nawiązanie do wersji custom tego noża.

Głownia to esencja użytkowości, bowiem wykonana została z doskonałej stali VG-10 (stal ta powstała w Japonii (Takefu Special Steel co. Ltd) i tylko tam jest produkowana. Wstępnie miała to być stal głównie na noże kuchenne, jednak znalazła swoje miejsce również w innych nożach użytkowych), nadano jej kształt Drop Point i położono wysoki wklęsły szlif. Przy grubości 3,3 milimetra jest to naprawdę rewelacyjne narzędzie do cięcia.

Otwarty nóż prezentuje się bardzo elegancko, co podkreśla równa linia grzbietu. Po otwarciu flipper zamienia się w jelec, który wraz z odpowiednio zaprojektowaną rękojeścią dba o bezpieczeństwo naszej dłoni. Zwężająca się rękojeść pozwala na bardzo wygodny chwyt i pełną kontrolę podczas pracy.

Dane techniczne:
– długość rękojeści – 115 mm
– długość głowni – 88 mm
– grubość głowni – 3,3 mm
– długość całkowita – 198 mm
– materiał rękojeści – G10 Black, stal nierdzewna
– materiał głowni – VG-10
– blokada – Liner Lock
– waga – 116 g

Kizer Kyre jest świetną propozycją dla osób, które preferują blokadę Liner Lock i cenią niską wagę przy zachowaniu bardzo użytkowych wymiarów. To doskonały folder na EDC, który bez najmniejszego problemu sprosta wielu wyzwaniom. Owszem, może nie ma w nim nic odkrywczego, niemniej jest to dobre narzędzie tnące, a co więcej, wykonane ze świetnych materiałów i dodatkowo w bardzo przystępnej cenie.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się ze wszystkimi modelami firmy Kizer jakie mamy w sprzedaży!