Czasami fajnie jest włożyć do kieszeni nóż, który zdecydowanie będzie wyróżniał się z naszej kolekcji, ale oczywiście nadal będzie zachowywał cechy użytkowego narzędzia. Takim ciekawym nożem jest produkowany przez firmę Browning folder, pochodzący z grupy Black Label (noże o taktycznym charakterze), o ciekawej nazwie Wihongi (nazwa dotyczy całej serii).

Słowo Wihongi nie jest przypadkowe, bowiem autorem projektu jest Jared Wihongi, który stworzył tą serię jako hołd dla swoich maoryskich korzeni. Stąd też pewne elementy wzornictwa, o których napiszemy później.
Nie jest to mały folder, bowiem jego rękojeść mierzy 122 mm. Jest to na tyle duża rękojeść, iż każdy wygodnie na niej ułoży dłoń i znajdzie wygodny chwyt do pracy.
Blokada Liner Lock, a więc rękojeść zbudowana została z dwóch stalowych linerów, na których umieszczone zostały bardzo ciekawie wyglądające okładziny z micarty, która zdecydowanie różni się od tych powszechnie stosowanych, gdyż wykonana została na bazie materiału z juty (duże oczka i niepowtarzalna budowa).

Sztywność rękojeści zawdzięczamy solidnemu backspacerowi (wykonany z G10), na którym umieszczono nacięcia zapobiegające ślizganiu w dłoni. Nacięcia te pokrywają się z tymi, które znajdują się na linerach, a więc całość jest spójna i oczywiście doskonale spełnia swoje zadanie.

Uzupełnieniem rękojeści jest czerniony stalowy klips ze znanym z innych modeli wizerunkiem jelenia – znakiem firmy Browning. Budowa typu Deep Carry pozwala na noszenie foldera głęboko i dyskretnie w kieszeni.

Głownię otwieramy przy pomocy dwustronnego kołka, którego wielkość pozwala na obsługę w rękawiczkach. Dopasowanie elementów powoduje, iż ostrze otwiera się szybko i płynnie.

Głownia Drop Point z wklęsłym szlifem wykonana została ze stali nierdzewnej (7Cr17MoV ), a jej długość to 85 milimetrów (grubość to 3 mm). Bardzo efektownie wygląda głębokie fałszywe ostrze, chociaż pierwsze miejsce w kwestii wzornictwa należy przyznać grawerunkowi nawiązującemy do wspomnianym maoryskich wzorów. Wyglądają one niezwykle efektownie, zwłaszcza w połączeniu z czernioną powierzchnią głowni. Wzór znajduje się również na drugiej stronie ostrza.

Na grzbiecie znajduje się jimping (nacięcia pod palec), które dają podparcie i zapobiegają ześlizgnięciu się palca na głownię.

Otwarty nóż mierzy 207 milimetrów, a więc jest to całkiem duży i solidny nóż (waga to około 130 gramów). Mimo efektownego i ozdobnego wyglądu, jest to nadal mocne narzędzie do cięcia, które na pewno nie polegnie podczas intensywnej pracy.

Browning Wihongi Hemp Micarta Folder wyróżnia również to, iż jest to nóż o doskonałym stosunku ceny do jakości. Za bardzo atrakcyjną cenę otrzymujemy pełnowymiarowy folder z wygodną rękojeścią z micarty, bezpieczną blokadę, sporą głownię ze stali którą można wydajnie pracować (i bez problemu naostrzyć), a dodatkowo całość ubrana w ciekawe wzornictwo. Jest to świetna propozycja dla osób szukających noża do pracy, ale i ciekawa oferta dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nożami.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z wszystkimi modelami firmy Browning i nie tylko!