Brian Tighe już pojawił się na naszej stronie przy prezentacji noża produkcji CRKT – Tighe Tac Two. Dzisiaj przedstawiamy kolejny folder, również produkowany przez firmę CRKT, na podstawie ciekawego projektu amerykańskiego knifemakera.

Oczywiście wersja „custom” wykonana została z ekskluzywnych materiałów, jednak CRKT bardzo zgrabnie zastąpiło je powszechnie znanymi, ale przede wszystkim tańszymi materiałami.

Mimo użycia innych materiałów, nóż nadal wygląda interesująco i przyciąga wzrok swoją nietypową rękojeścią, która została wykonana z anodyzowanego częściowo aluminium. Bardzo interesująco wygląda teksturowanie rękojeści, które raz, iż nadaje jej ciekawy wygląd, a dwa – zwiększa przyczepność do dłoni.

Nawet śruba osi głównej wygląda nietypowo, ale zdecydowanie pasuje do całego projektu.
W folderze użyto blokady Button Lock, a miejsce umieszczenia przycisku blokady skłania do używania foldera przez osoby praworęczne.

Prosty stalowy klips swoją surowością doskonale uzupełnia rękojeść i pozwala na mocowanie foldera na krawędzi kieszeni, tudzież na oporządzeniu.

Na końcu rękojeści znajduje się otwó umożliwiający założenie np. paracordu z ozdobnym elementem, który może być pomocny przy wyjmowaniu noża z kieszeni.

Otwarty grzbiet umożliwia szybkie czyszczenie i ułatwia konserwację noża bez potrzeby jego rozkręcania.

Głownię możemy otworzyć dwoma sposobami – dwustronnym kołkiem, bądź flipperem (płetwą). Bez względu jaki sposób wybierzemy, głownia lekko i płynnie sunie po podkładkach z fosforobrązu, aż do momentu całkowitego otwarcia i zaskoczenia blokady.
W otwartym nożu flipper pełni rolę jelca chroniącego nasze palce przed zsunięciem się na krawędź tnącą.

Wygląd głowni zaskakuje, gdyż zastosowano na niej szlif Dual Blade Grind, czyli użytkownik dostaje głownie z dwoma różnymi szlifami. Może wydawać się to kontrowersyjne, jednak można przyzwyczaić się do do takiej konstrukcji, zwłaszcza, iż nie odczuwa się tej różnicy podczas ostrzenia.
Stal z jakiego wykonana została głownia to 8Cr13MoV, której powierzchnia otrzymała satynowe wykończenie.

Otwarty nóż wygląda bardzo nowocześnie i trzeba przyznać, iż nietypowa głownia doskonale pasuje do rękojeści. Wyraźnie jest to forma odbiegająca od powszechnie znanych na rynku noży i cały czas nie pozbawiona oczywiście cech użytkowych. Ergonomiczna rękojeść pozwala na wygodny chwyt i bezpieczną pracę, a wytrzymała blokada zapewnia nam ochronę dłoni.

Dane techniczne:
– długość rękojeści – 113 mm
– długość głowni – 86 mm
– grubość głowni – 3 mm
– długość całkowita – 200 mm
– materiał rękojeści – 6061 T6 Aluminum
– materiał głowni – 8Cr13MoV
– blokada – Button Lock
– waga – 127 g

Tighe Rade to projekt nietypowy, jednak powinien przypaść do gustu miłośnikom nowoczesnych materiałów i rozwiązań.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się pełną ofertą noży składanych!

Żródła: briantighe.com, crkt.com