Okapi to ssak (rodzina żyrafowatych), który zamieszkuje centralną Afrykę i jest gatunkiem chronionym. Starsi czytelnicy mogą pamiętać to ciekawe zwierzę z jednej z książek Alfreda Szklarskiego „Tomek na Czarnym Lądzie”. W książce tej główny bohater wraz ze swoimi przyjaciółmi poszukiwał na terenach Afryki właśnie Okapi, uznanego za legendę.

Ale pozostawmy temat samego zwierza, a bliżej przyjrzyjmy się bardzo ciekawej pozycji, jaką jest nóż o nazwie Okapi.

Noże te mają długą tradycję, bowiem produkowane są od roku 1902. Ich prostota, a także idąca za nią niska cena spowodowała, iż stały się bardzo popularne i łatwo dostępne.
Klasyczne Okapi najczęściej posiada głownię wykonaną ze stali węglowej, chociaż są również modele wytwarzane ze stali nierdzewnej. Drewniana rękojeść to z kolei często impregnowane żywicą drewno wiśni.
Okapi to swego rodzaju slipjoint, przy czym rolę sprężyny pełni w nim blaszane wykończenie grzbietu.

Istotnym elementem konstrukcji jest metalowe kółko, które pozwala podnieść blaszkę na grzbiecie, a tym samym zwolnić zapadkową blokadę.

Głownie otwieramy przy pomocu nacięcia na paznokieć, co nie stanowi problemu. Jednak przy składaniu noża należy uważać, aby przez przypadek nie przyciąć palców trzymających rękojeść.

Sama głownia ma bardzo użytkowy profil, a jej niska grubość i właściwości stali pozwalają naostrzyć ją bez problemu do poziomu żyletki!

Na rynku można spotkać również modele o rękojeści z tworzywa sztucznego i mimo odstępstwa od tradycyjnego drewna, są to nadal świetne i użytkowe noże.
Okapi to bardzo ciekawa pozycja dla miłośników klasycznych noży składanych, która będzie stanowić ciekawy element w kolekcji, tudzież doskonale nada się do codziennych prac. Niska cena, sprawdzona konstrukcja, a przede wszystkim klasyczna forma pozwalają dostrzec w tym ciekawym nożu duży potencjał.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą klasycznych noży składanych.

Żródła: institute.sandiegozoo.org