Noże typu NECK, czyli noże noszone na szyi to świetna alternatywa dla klasycznych składanych noży edc. Odpowiednia pochwa i montaż na szyi pozwalają nosić nóż latem czy też zimą i mieć do niego łatwy i bezpieczny dostęp.
Jednym z takich noży jest produkt firmy CRKT – Cling-On, którego projektantem jest Ed Van Hoy.

Cling-On to mały i bardzo lekki nóż o stałej głowni, który doskonale sprawdza się jako podręczne narzędzie. Jego całkowita długość to zaledwie 124 milimetry, a więc wielkość ta kwalifikuje go do lekkich i prostych prac (cięcie papieru, otwieranie opakowań, cięcie taśm, linek, sznurków, lekkie struganie, krzesanie ognia, itp.).
Profilowana rękojeść pozwala na wygodny chwyt, a dołączona zawieszka z paracordu daje możliwość chwytu pełną dłonią.

Głownia o długości 82 milimetry i grubości 2,8 milimetra wykonana została ze stali 8Cr13Mov, która z powodzeniem poradzi sobie z postawionymi przed nożem zadaniami i będzie wystarczająco długo trzymała ostrość. Powierzchnia stali otrzymała satynowe wykończenie.
Kształt głowni to Wharncliffe (płaska krawędź tnąca doskonale nadaje się do cięcia na płaskich powierzchniach i zapewnia świetną kontrolę ostrego czubka), na którym położono jednostronny wklęsły szlif. Mimo nietypowego szlifu, cięcie nożem to przyjemność, a i łatwiej podczas ostrzenia doprowadzić go do oczekiwanego stanu.

Istotnym elementem noży typu neck jest pochwa, która musi pozwolić na wygodne, a przede wszystkim bezpieczne transportowanie noża.
Pochwa Cling-On wykonana została z czernionej skóry, a nóż trzyma się w niej mocno i pewnie. Podczas przenoszenia możemy również zapiąć pasek na zatrzask, który całkowicie zabezpiecza nóż przed zgubieniem.

Dodatkowym elementem zabezpieczającym nóż w pochewce jest wszyty magnes, do którego nóż „klei” się podczas wkładania do kabury. Dodatkowy magnes umieszczony został pod okrągłym czerwonym elementem w rękojeści noża, tak więc magnetyczne połączenie jest mocne na tyle, iż nawet bez zapięcia paska nie ma możliwości przypadkowego wysunięcia noża. Jest to wygodne rozwiązanie, bowiem po odpięciu paska mamy zawsze gotowy do pracy nóż, a jednocześnie nie musimy obawiać się, iż go zgubimy.

W skórzanej kaburze znajduje się pętelka, przez którą przełożono paracord pozwalający nosić całość na szyi.

Zadbano również o bezpieczeństwo użytkownika, aby przypadkowo nie zranić się paracordem, gdy ten zahaczy np. o krzaki, gałęzie, itp. Na końcach paracordu umieszczono elementy z tworzywa, w których znajdują się silne magnesy. Dzięki temu w wypadku nagłego szarpnięcia zapięcie magnetyczne otwiera się chroniąc naszą szyję przed urazem.

Niska waga noża (38 gramów) pozwala na komfortowe noszenie bez zbytniego obciążania szyi.
Cling-On to ciekawa propozycja na tak zwany backup, czyli uzupełnienie podstawowego noża w ekwipunku. Jego wymiary pozwalają wykonać nim szereg prac zarówno w warunkach miejskich jak i terenowych, a niska waga i rozmiary pozwalają bez problemu schować go pod koszulą, czy też dołożyć do puszki survivalowej.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży typu neck!