Firma Schrade od pewnego czasu zaskakuje nas różnymi ciekawymi projektami, wśród których pojawił się swego czasu ciekawy model noża OTF (Out The Front), czyli noża automatycznego z głownią wysuwaną od przodu.
Model Viper to bardzo taktycznie wyglądający nóż, który na pierwszy rzut oka kojarzy się z magazynkiem do pistoletu.

Duża i wygodna rękojeść wykonana jest z aluminium, a jej budowa gwarantuje wygodny i pewny chwyt.
Oczywiście nie zapomniano o klipsie (możliwość przełożenia na drugą stronę), który został bardzo wysoko umieszczony, co pozwala na dyskretne przenoszenie noża. Na samym klipsie znajduje się napis, który nie wiedzieć dlaczego wywołuje uśmiech na twarzy. 😀

Klips przykręcony został śrubą, która jednocześnie spełnia rolę zbijaka do szyb.

W modelu Viper umieszczono bezpiecznik, który chroni przed przypadkowym otwarciem głowni. Co prawda samoczynne otwarcie jest małoprawdopodobne, ale tym którzy nie ufają w tego typu konstrukcje bezpiecznik na pewno przypadnie do gustu.

Aby otworzyć głownię, musimy najpierw przesunąć bezpiecznik, a następnie użyć największego suwaka na rękojeści. Przy czym należy uważać, aby nasza dłoń nie znalazła się na drodze systemu naciągania, który znajduje się z boku noża.

Głownia wysuwa się z ogromną prędkością, a po pełnym otwarciu zostaje zablokowana i jest gotowa do pracy.
Tutaj warto wspomnieć o ciekawej rzeczy, a mianowicie o samej sprężynie. Otóż jest ona na tyle silna, iż błyskawicznie wysuwa głownię, jednak gdy na drodze głowni znajdzie się jakaś przeszkoda, wówczas głownia zatrzyma się w połowie otwarcia. W takim wypadku należy użyć dźwigni naciągania mechanizu i schować głownię jednocześnie naciągając sprężynę. Po takim zabiegu wszystko wróci do normy i nóż nadaje się do prawidłowego otwarcia.

Kształt głowni do Spear Point z podwójnym szlifem, czyli mamy do czynienia z typowym sztyletem.

Aby zamknąć nóż, należy przesunąć suwak znajdujący się obok suwaka do otwierania i korzystając z dźwigni naciągnąć sprężynę, aż do schowania głowni i charakterystycznego kliknięcia. Wówczas możemy przesunąć bezpiecznik, a nóż schować do kieszeni.
Cały zabieg wydaje się być skomplikowany, jednak zarówno otwarcie jak i zamknięcie noża przy małym treningu jest dosłownie chwilą.

Schrade Viper OTF nie jest może nożem nadającym się na miejskie EDC, bowiem wygląd i głos otwieranej głowni może wzbudzać niepotrzebne zainteresowanie postronnych osób. Nóż doskonale nadaje się jako uzupełnienie taktycznego ekwipunku, świetnie pasując swoim wyglądem do całości taktycznego oporządzenia. No i na pewno będzie ciekawą ozdobą kolekcji, dając posiadaczowi niesamowitą radość z klikania!!

Dane techniczne:
długość głowni – 85 mm
materiał głowni – AUS-8
długość rękojeści – 131 mm
materiał rękojeści – aluminium
długość całkowita – 216 mm
waga – 140 g

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży automatycznych!