Na naszej stronie często polecamy składane noże, które doskonale nadają się na tzw. edc (everyday carry), czyli noże do codziennego noszenia i używania. Noże eleganckie, pasujące do oficjalnego stroju, noże taktyczne świetnie uzupełniające ekwipunek wojskowy, czy lekkie noże nadające się do noszenia luzem w kieszeni by zawsze były pod ręką. Jednak czasami są takie chwile, w których przydałoby się narzędzie zdolne podważyć drzwi z futryną, rozłożyć czołg na kawałki, tudzież rozebrać domek na działce…
I tutaj pojawia się ON, czyli nóż ze stajni Quartermaster Knives, czyli amerykańskiej firmy, której produkty mimo, iż wyglądają jak rekwizyty z filmów S-F, stanowią bardzo ciekawą ofertę dla miłośników nietypowych i dużych konstrukcji..

QTR-8 to potężny nóż składany, którego wygląd wywołuje u każdego uśmiech na twarzy. Duża rękojeść wykonana została z nierdzewnej stali i czarnego G10 i mimo sporej grubości, całkiem wygodnie układa się w dłoni.

Zastosowana blokada to solidny Frame Lock, który w momencie zapadania wydaje dźwięk zbliżony do zamykania czołgowego włazu. Po prostu kawał solidnej stali blokuje otwartą głownię, jednak całość została wykonana i dopasowana tak, iż bez problemu daje się obsłużyć jedną ręką. Na blokadzie zastosowano ogranicznik z G10, aby przez przypadek (w sumie mało realne), nie wygiąć blokady w drugą stronę.

QTR-8 to nóż składany, a więc zadbano o wygodny transport dodając do niego solidny stalowy klips. Klips przykręcony jest śrubami typu Torx i można go przełożyć na drugą stronę.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby do noża założyć troczek z paracordu. Miłośnicy tego typu dodatków będą usatysfakcjonowani, bowiem mamy do wyboru dwa otwory znajdujące się w śrubach na końcu rękojeści!

Mimo, iż całość sprawia surowe wrażenie, na uwagę zasługuje zarówno jakość wykonania, jak i dbałość o takie szczegóły jak chociażby centrowanie głowni względem okładzin. Wszystko wygląda doskonale, a użytkownik może cieszyć się perfekcyjnym wykonaniem.

Głownię możemy otworzyć na dwa sposoby. Albo przy pomocy flippera, albo przy użyciu zdublowanego kołka.

Głownia mimo swoich imponujących parametrów otwiera się bardzo lekko i płynnie, gdyż jest łożyskowana. Płynność i lekkość otwierania robi ogromne wrażenie.

Ostrze foldera otrzymało szlify typu Tanto, które doskonale pasują wyglądem do całej konstrukcji. Użytkownik dostaje solidną głownię, która zarazem wygląda nietuzinkowo. Wykończenie głowni to Stonewash, a więc nie będzie problemów z rysami podczas pracy.

Warto zaznaczyć, iż firma Quartermaster Knives chcąc uczynić swoje noże wyjątkowymi, produkuje je w dość ograniczonych seriach, a do każdego modelu dołączony jest mały, laminowany certyfikat potwierdzający oryginalność noża.

Patrząc na otwarty nóż nie sposób odnieść wrażenie, iż jest to składany otwieracz do czołgów. Parametry noża są mocno wyśrubowane i jeżeli komuś nie przeszkadza wielkość i ciężar, to QTR-8 będzie oryginalnym narzędziem, tudzież pięknym ozdobnikiem kolekcji.

Dane techniczne:
długość rękojeści – 140 mm
grubość rękojeści – 15,8 mm
materiał rękojeści – stal nierdzewna, G10
długość głowni – 100 mm
grubość głowni – 5 mm
materiał głowni – BD4P High Carbon Steel
rodzaj blokady – frame lock
długość całkowita – 238 mm
waga – 275 g

Quartermaster QTR-8 to niepowtarzalny nóż, który bez wstydu odnajduje się między innymi sporymi folderami takich firm jak Strider, czy też Extrema Ratio. Wszak nie każdy musi być miłośnikiem małych i lekkich konstrukcji, a ćwierć kilograma doskonałego noża potrafi sprawić ogromną przyjemność. Warto pamiętać co prawda o porządnym pasie do spodni, gdyż bez pasa spodnie mają tendencję do zsuwania się. 😀
W wypadku modelu QTR-8 doskonale sprawdzi się powiedzenie, iż „DUŻY MOŻE WIĘCEJ!”.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży składanych!