Produkty firmy Camillus wielokrotnie prezentowaliśmy na naszej stronie i na pewno są dobrze znane wielu użytkownikom. Dzisiaj przedstawiamy nóż pochodzący z ciekawej serii o nazwie Western. Jest to seria przeznaczona dla myśliwych, wędkarzy, czy też traperów i można w niej znaleźć noże przeznaczone do skórowania, filetowania, czy też szeroko pojętych prac terenowych.
Jednym z modeli jest nóż ze składaną głownią o nazwie Pronto.

Już pierwszy rzut oka na folder pozwala dostrzec w nim myśliwską naturę, bowiem okładziny rękojeści przypominają poroże. Jednak po bliższym przyjrzeniu okazuje się, iż nie jest to prawdziwe poroże, a doskonale imitujące go tworzywo o nazwie Derlin. Derlin charakteryzuje się wieloma wyjątkowymi właściwościami, wśród których warto wymienić chociażby bardzo dobre właściwości fizyczne i mechaniczne, wysoką odporność chemiczną, niską absorpcję płynów i łatwość obróbki.
Okładziny imitujące poroże wyglądają bardzo przekonująco i na pewno przypadną do gustu miłośnikom myśliwskich klimatów.

Szkielet rękojeści wykonany został ze stali nierdzewnej, na której znajdują się okładziny. Użyta blokada to Liner Lock, który bardzo wygodnie obsługuje się jedną ręką. Blokada ta jest bardzo bezpieczna i pozwala na komfortowe używanie noża bez obaw o przypadkowe złożenie.

Na końcu rękojeści znajdziemy otwór pozwalający na założenie pętli z rzemienia, bądź paracordu. Pętla taka, poza ozdobą noża pomaga również podczas wyciągania noża z kieszeni, zwłaszcza gdy robimy to w rękawicach.

Nie zabrakło również dużego stalowego klipsa, który ozdobiony został wyciętym wizerunkiem głowy byka. Klips pozwala na wygodne przenoszenie noża na krawędzi kieszeni, na pasie, bądź na elementach wyposażenia. Jeżeli jednak wybierzemy noszenie noża luzem w kieszeni, wówczas klips możemy zdemontować, co nie wpływa oczywiście na użytkowość foldera.

Otwieranie głowni umożliwia dwustronny kołek, tak więc użytkownikiem noża mogą zostać osoby prawo i leworęczne.
Aby ostrze za każdym razem otwierało się płynnie, w nożu zastosowano podkładki ślizgowe wykonane z teflonu. Jest to sprawdzony patent, który raz, iż zapewnia płynne otwieranie, a dwa, pozwala na szybkie czyszczenie i konserwację.

Głownia o profilu Drop Point wykonana została ze stali 420. Jest to znana i sprawdzona stal, która może nie należy do tzw. „topowych stali”, jednak doskonale sprawdza się w nożach do codziennej pracy. Stal tą bardzo łatwo naostrzyć, co ma znaczenie podczas używania noża w terenie.
Ciekawa jest krawędź tnąca, bowiem jest to tzw. Recurve. Krawędź w kształcie fali pozwala na lepsze wykorzystanie krawędzi tnącej. Wydatny brzuszek pozwala na cięcie na płaskiej powierzchni, a wklęsła część na podcinanie (liny, sznury).

Na głowni położony został wklęsły szlif, który w połączeniu z Recurve daje nam przyzwoite właściwości tnące. Do dyspozycji mamy również ostry i wytrzymały czubek, który powstał dzięki zastosowaniu fałszywego ostrza.
Powierzchnia stali została pokryta powłoką (Titanium Bonded), która dodatkowo utwardza stal.

Na grzbiecie głowni znajduje się Jimping, czyli nacięcia pozwalające na oparcie palca podczas pracy. Nacięcia te zabezpieczają użytkownika przed zsunięciem się palca z głowni, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy pracujemy w wilgotnym środowisku.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na grzbiet rękojeści. Otóż do połączenia rękojeści użyto tulei dystansowych, co pozwala na szybkie i łatwe czyszczenie noża. Jest to istotne zwłaszcza przy nożach myśliwskich, które po użyciu obowiązkowo wymagają porządnego czyszczenia.

Otwarty nóż do mocna i zwarta konstrukcja, która bez problemu poradzi sobie z zadaniami, jakie stawia się przed nożami składanymi w terenie. Zresztą warto pamiętać, iż dla prawdziwego trapera nóż o składanej głowni powinien być uzupełnieniem noża o stałej głowni.

Dane techniczne:
– długość rękojeści – 104 mm
– materiał rękojeści – stal/Derlin
– materiał głowni – 420 Titanium Bonded
– długość głowni – 75 mm
– grubość głowni – 2,9 mm
– długość całkowita – 180 mm
– waga – 110 g

Western Pronto to prosty nóż składany o myśliwskim klimacie, który spodoba się miłośnikom myślistwa i pokrewnych klimatów. Doskonale nadaje się jako „nóż do roboty”, czyli narzędzie do pracy, a nie do podziwiania. Mocna konstrukcja, solidne materiały i bardzo przystępna cena czynią z tego noża ciekawą ofertę.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży myśliwskich, w tym również innych modeli firmy Camillus z serii Western.