Po ostatniej dostawie pojawiły się w naszym sklepie ciekawe noże typu OTF firmy SCHRADE.

OTF czyli Out The Front to nic innego jak nóż, w którym głownia wysuwana jest z przedniej części rękojeści dzięki sprężynie. Swego czasu na naszej stronie pojawiła się prezentacja takiego noża i można ją przeczytać tutaj:

SCHRADE VIPER OTF

W porównaniu do klasycznego noża składanego, noże OTF wyróżnia dość skomplikowana budowa i tutaj rodzi się pytanie, jak taki nóż sprawdzi się jako narzędzie do codziennego użytkowania, czyli tzw. EDC (everyday carry).
Przede wszystkim musimy pamiętać, iż jest to nóż automatyczny, którego otwieranie niekoniecznie musi przypaść do gustu postronnym widzom. Tak jak zwykły nóż składany otwierany przy pomocy kołka, płetwy czy też otworu nie budzi tak sporego zainteresowania, tak odgłos mechanizmu i stuk zapadającej blokady przyciąga uwagę. Poza tym dla wielu ludzi nóż automatyczny kojarzy się z przemocą, pewnie z powodu faktu, iż często jest ciekawym rekwizytem w filmie.

Na nic tłumaczenia, iż jest to narzędzie jak każde inne. Dla wielu automat to zakazany przedmiot, chociaż żadne prawo w naszym kraju nie zabrania jego kupowania, posiadania i noszenia (oczywiście poza wyjątkami typu imprezy masowe, tudzież miejsca które mają własne przepisy dotyczące posiadania niebezpiecznych przedmiotów). Obawy przed automatami można przyrównać do legendarnej bzdury, jakoby zakazane są noże o głowni, których długość przekracza szerokość dłoni. Oczywiście nikt nie potrafi powiedzieć czyjej dłoni, jednak z tym twierdzeniem można spotkać się dość często.

Kolejna sprawa to przekonanie o tym, czy OTF będzie bezpieczny dla nas samych. Wielu użytkowników uważa, iż mechanizm wysuwania głowni nie daje poczucia bezpieczeństwa i obawia się, iż nóż „sam odpali” w kieszeni. Cóż, na przestrzeni wielu lat miałem okazję bawić się i używać sporo automatów i do tej pory żaden nie wykazał tendencji do samodzielnego otwierania, pod warunkiem, iż były zachowane pewne zasady.
Większość automatów otwiera się przy pomocy przycisku i oczywiste jest, że jeżeli taki przycisk będzie miał kontakt z jakimś przedmiotem w kieszeni (np. klucze), wówczas może nastąpić otwarcie głowni. Prawdopodobieństwo małe, ale jednak istnieje.
W nożach OTF do otwarcia głowni używamy suwaka, więc już tutaj właściwie wyeliminowany jest problem przypadkowości. Suwak umieszczony na rękojeści wymaga przyłożenia konkretnej siły aby pokonać opór i pozwolić na otwarcie głowni.

Dla tych którzy obawiają się włożyć OTFa do kieszeni , są modele z bezpiecznikiem. Gdy głownia jest schowana, a bezpiecznik przesunięty w pozycję zabezpieczającą, wówczas nie ma siły aby nóż otworzyć. Modele Schrade takie bezpieczniki posiadają, tak więc o bezpieczeństwo obawiać się nie musimy.

Atutem noży OTF są wytrzymałe rękojeści często wykonane z aluminium. Aluminium dzięki swoim właściwościom pozwala na dowolne wręcz kształtowanie, a poza tym jest bardzo lekkie. Dzięki czemu rękojeść jest smukła, a zarazem odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też, złożony nóż można wykorzystać jako kubotan czemu sprzyja również umieszczony na końcu rękojeści zbijak do szyb, nazywany również Skull Crusher.

Newralgicznym elementem każdego OTFa jest otwór w którym chowa się głownia. Użytkownik musi uważać, aby w otwór ten nie dostały się zanieczyszczenia, które mogą wpłynąć na wewnętrzne elementy. OTF zdecydowanie nie polubi się z wilgotnym i np. piaszczystym środowiskiem, a i szybko przestanie płynnie działać, jeżeli będziemy zamykać głownię bez jej czyszczenia. Tutaj nie ma kompromisu i schowanie głowni ubrudzonej np. dżemem, pasztetem czy mokrym piaskiem szybko pozbawi nas możliwości użytkowania.

Osobną sprawą jest sama głownia, a właściwie jej profil. Często jest to tzw. Spearpoint z obustronnym ostrzem, czyli po prostu sztylet z założenia nadający się do kłucia. Jednak ten kształt pozwala również na normalną pracę i nie będzie problemu z cięciem, dłubaniem, czy też struganiem. Należy pamiętać, iż dwustronny szlif znacznie osłabia materiał i na pewno nóż o głowni Spearpoint będzie mniej wytrzymały na naprężenia boczne.
Oczywiście spotykane są również głownie o profilach Drop Point oraz Tanto, które są bardziej uniwersalne i wszechstronne, a przede wszystkim bardziej wytrzymałe.

Tym co często decyduje o fakcie, czy dany nóż będzie naszym EDC jest sposób jego noszenia. Niektórzy preferują noszenie noża luzem w kieszeni, inni używają do tego dedykowanego poucha montowanego na pasie, a kolejni po prostu używają klipsa. Klips w modelach Schrade to sztywny kawałek stali, który mocno trzyma nóż na krawędzi kieszeni. Przy czym warto zauważyć, iż klips zaprojektowany został tak, by po włożeniu do kieszeni nóż był jak najmniej widoczny.
Smukła budowa rękojeści pozwala na schowanie noża w każdej kieszeni, ale też nie będzie problemem jego montaż np. na taktycznej kamizelce wykorzystując do tego pasy Molle.

OTF to nóż o zdecydowanie taktycznym charakterze, dlatego doskonale sprawdzi się jako uzupełnienie ekwipunku pracownikom mundurowym. Niska waga, mocna rękojeść i wspomniana możliwość użycia jako kubotan będą na pewno sporym atutem. Nóż tego typu sprawdzi się również w działaniach cywilnych, może nie jako podstawowy nóż na biwaku, czy też narzędzie do przygotowywania kanapek, ale jako np. narzędzie do pracy z papierem, tekturą. OTF doskonale nadaje się do otwierania kartonów, opakowań, cięcia taśm i linek, a ostry czubek pozwala rozprawić się np. ze zszywkami. Bez obaw możemy nożem strugać w drewnie, ciąć tworzywa sztuczne, skórę, wszelkiego rodzaju tkaniny, pianki, gumowe węże czy też przewody.
Smukła głownia pozwala na precyzyjne cięcia, a wygodna rękojeść umożliwia bezpieczny chwyt i użycie dużej siły podczas pracy. Wbrew pozorom, noże tego typu są bardzo wytrzymałe i można w sieci znaleźć filmy na których OTFy przebijają stalowe beczki, karoserię samochodów, czy też są wbijane młotkiem w deskę.

Nie można oczywiście zapomnieć o radości, jaką daje samo klikanie! Żaden nóż nie sprawi takiej frajdy przy otwieraniu jak właśnie OTF. Każde popchnięcie suwaka i energiczne wysunięcie głowni z kopem (mocna sprężyna) wywołuje uśmiech na twarzy każdego miłośnika ostrych zabawek.

Także odpowiadając na pytanie, czy OTF nadaje się na nóż EDC, odpowiedź brzmi TAK. Oczywiście pod warunkiem, iż będzie on używany „z głową” w odpowiednich warunkach i z zachowaniem pewnych zasad.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży automatycznych!

 

 

Źródła: kadr z filmu „The Dark Knight”