Przeglądając bogatą ofertę firmy Stedemon Knife Company nie sposób nie zatrzymać wzroku na ciekawym modelu o nazwie ZKC-03.

Jest to nóż składany (folder), który spodoba się tym użytkownikom, którzy lubią proste linie, niezłe materiały i nowoczesne rozwiązania.
Nóż to rasowy składak z blokadą Liner Lock, czyli blokadą bardzo popularną i często używaną z uwagi na prostotę działania i niezawodność. Funkcję blokującą przejmuje w niej sprężynująca okładzina (liner) która opiera się o tylną część głowni. Jeżeli liner posiada wystarczająca grubość i został dobrze spasowany z głownią, blokada potrafi wytrzymać duże obciążenia.

W nożu zastosowano tylko jeden liner, co pozwoliło zmniejszyć odrobinę wagę. Komfort chwytu zapewniają okładziny z G10 (włókno szklane wzmocnione żywicami) w efektownym kolorze Tan. Powierzchnia okładzin otrzymała dodatkowo wykończenie o nazwie Toxic, które zwiększa przyczepność okładzin do dłoni.
Warto zauważyć, iż zastosowanie tylko jednego linera nie wpłynęło na wytrzymałość i sztywność konstrukcji. G10 to bardzo wytrzymały materiał i doskonale poradzi sobie z ewentualnymi naprężeniami.

Składany nóż warto mieć zawsze pod ręką, a żeby móc go bezpiecznie i wygodnie nosić, potrzebny jest odpowiedni system noszenia. W tym wypadku zastosowano bardzo użytkowy stalowy klips, który wykonany ze sprężynującej stali umożliwia szybkie mocowanie złożonego noża na krawędzi kieszeni, za paskiem, czy też na pasach kamizelki taktycznej.
Klips trzyma nóż bardzo mocno i nie ma możliwości, aby samodzielnie wysunął się ze swojego miejsca.
Umiejscowienie i brak możliwości przełożenia klipsa na drugą stronę dedykuje nóż bardziej dla praworęcznego użytkownika.

Na samym końcu rękojeści znajdziemy jeszcze otwór przechodzący na wylot, poprzez G10 i stalowy liner. Otóż jest to Lanyard Hole, czyli otwór pozwalający na założenie linki (najczęściej z Paracordu). Założona linka umożliwia zawinięcie pętli, która założona na nadgarstek będzie chroniła nóż przed przypadkowym wysunięciem z dłoni.
Można oczywiście wykorzystać Lanyard Hole do założenia efektownej plecionki z Paracordu, która dodatkowo może być ozdobiona np. czaszką wykonaną z metalu.
Czy to będzie pętla, czy też ozdoba, dodatkowa zawieszka ułatwia czasami wyciąganie noża z kieszeni.

Dobry nóż składany musi posiadać przemyślany i bezbłędnie działający system otwierania głowni. Powinien on być dostosowany do wielkości i wagi głowni tak, aby otwieranie odbywało się wygodnie, bezpiecznie i powtarzalnie.
W modelu Stedemon ZKC-C03 zastosowano bardzo interesujące rozwiązanie, a mianowicie tzw. Thumb Plate. Jest to odpowiednio przycięta płytka (w tym wypadku wykonana z niebieskiego G10), która została przykręcona poziomo na grzbiecie głowni.
Thumb Plate pozwala na bardzo wygodne ułożenie palca, który za każdym razem bez problemu będzie mógł pchnąć i otworzyć głownię.

Poza odpowiednim systemem otwierania, ważnym elementem jest zminimalizowanie tarcia głowni względem rękojeści. Tarcie między tymi elementami wpływa na lekkość i płynność otwierania, czyli również na szybkość. Dlatego niektóre firmy stosują podkładki z teflonu czy też fosforobrązu, by zmniejszyć owe tarcie. Dodatkowo używa się odpowiednich smarów, olejków, co daje jeszcze lepsze efekty.
Producent noża Stedemon ZKC-C03 wybrał najnowocześniejsze bodajże rozwiązanie, a mianowicie między głownią a rękojeścią umieszczone zostały łożyska kulkowe. Co więcej, są to łożyska ceramiczne (kulki wykonane zostały z odpowiedniej masy ceramicznej), które cechują się jeszcze lepszymi parametrami.
Efektem takiej konstrukcji jest błyskawiczne, niezwykle płynne i powtarzalne otwieranie głowni z minimalnym zastosowaniem przyłożonej siły. Przy odpowiednim treningu, prędkość otwierania głowni dla postronnej osoby przypomina otwieranie noże sprężynowego.
Głownia w omawianym modelu wykonana została z bardzo popularnej stali o nazwie 440C. Stal ta bardzo dobrze trzyma parametry ostrości i doskonale nadaje się na nóż do codziennej pracy. Cechuje ją łatwość ostrzenia, co doceni wielu użytkowników.
W prezentowanym modelu powierzchnia stali otrzymała dodatkowe wykończenie o nazwie Black Stonewash.

Styl głowni to Tanto, czyli wyglądem nawiązujący do japońskiego miecza. Połączenie trzech powierzchni szlifów daje nam ciekawy wygląd, a także ostry i wytrzymały czubek. Płaski szlif gwarantuje nam bardzo dobre parametry cięcia, a zaokrąglony brzuszek pozwala na wygodne cięcie na płaskiej powierzchni. To bardzo użytkowa, uniwersalna, a zarazem łatwa w ostrzeniu głownia, idealnie nadająca się do codziennej pracy.

Tym co doceni wielu użytkowników jest wielkość modelu Stedemon ZKC-C03. Zdecydowanie nie jest to mały nóż, tylko poważne narzędzie, które sprawdzi się nawet w cięższych zadaniach. Wystarczy spojrzeć na dane techniczne tego modelu:

  • długość rękojeści – 125 mm
  • długość głowni – 100 mm
  • grubość głowni – 3,4 mm
  • długość otwartego – 226 mm
  • waga – 125 g
  • materiał rękojeści – stal/G10
  • materiał głowni – 440C
  • blokada – Liner Lock

Mimo sporych rozmiarów, nóż nie jest ciężki i bez problemu można go nosić nawet jako miejskie EDC w klasycznych jeansach. Smukła budowa powoduje, iż folder wygodnie układa się w kieszeni.

Duża i bardzo wygodna rękojeść pozwala na bezpieczny chwyt nawet osobie z dużymi dłońmi. Kształt rękojeści zaprojektowano tak, iż nie narzuca nam sposobu trzymania, zatem każdy sam wybierze chwyt, jaki będzie pasował przy określonej pracy.
Sprawdzona blokada nie zawiedzie nas podczas pracy. Bez problemu blokadę zwolnimy jedną ręką i nie ma znaczenia, czy na dłoń będzie założona rękawica.
Otwarcie głowni przebiega szybko i płynnie. Thumb Plate to ciekawy system, który wraz z zastosowanymi łożyskami sprawdza się znakomicie.
Spora głownia z dobrej stali pozwoli wykonać wszelkie prace, zarówno te precyzyjne, jak i te wymagające przyłożenia dużej siły.

Stedemon ZKC-C03 to ciekawy nóż o interesującej linii i bardzo atrakcyjnej cenie!

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży składanych!