Produkty firmy Schrade już przedstawialiśmy na naszej stronie przy okazji prezentacji nowoczesnych taktycznych folderów. Dzisiaj coś całkowicie odmiennego, a mianowicie nóż składany nawiązujący swoim wyglądem do modeli historycznych.

Słowo Dirk nakierowuje na szkocki sztylet, chociaż wygląd noża niezupełnie przypomina modele jakich zdjęcia można znaleźć w sieci. Sporo zamieszania wprowadza również słowo Riverboat, które sugeruje, iż nóż ma coś wspólnego z żeglugą. Jednak słowo to bardziej chyba dotyczy nazwy serii i efektownej grafiki jaka została umieszczona na eleganckm pudełku.

Niemniej nóż prezentuje się ciekawie i na pewno swoim wyglądem bliżej mu do dawnych projektów, niż do nowoczesnych konstrukcji.
Rękojeść o długości 128 milimetrów to mosiężny szkielet, na którym umieszczono stylizowane odlewane elementy z materiału o nazwie Nickel Silver (Nowe Srebro), między którymi znajdują się okładziny z rogu bawoła mocowane przy pomocy mosiężnych pinów.

Blokada jaka została zastosowana w tym nożu to Back Lock, który troszeczkę różni się od powszechnie znanych konstrukcji tym, iż miejsce gdzie kładziemy palec (celem zwolnienia blokady) została mocno wyoblone i wystaje poza krawędź rękojeści. To rozwiązanie ułatwia operowanie blokadą i pozwala bezpiecznie ją zwalniać nawet w rękawicach.

Otwieranie głowni umożliwia „scyzorykowe” nacięcie zwane Nail Mark. Wycięcie jest duże i wygodne, a dopasowanie elementów powoduje, iż nóż otwiera się bez najmniejszego problemu.

Głownia o profilu Drop Point wykonana została z nierdzewnej stali 440B i ma długość 94 milimetry. Pełny płaski szlif, gładka krawędź tnąca i wykończenie Mirror nadaje całości lekkiego wyglądu, jednak głownia jest sztywna i mocna, gdyż jej grubość to 3,2 milimetra.
Na grzbiecie głowni znajduje się „fałszywe ostrze” (False Edge), które daje nam w efekcie bardziej roboczy czubek głowni.

Długość otwartego noża to 222 milimetry, zatem nie jest to mały model. Dość konkretna jest również jego waga, która wynosi 130 gramów. Ozdobne elementy, mosiężny szkielet i solidne okładziny okładki z rogu bawoła jednak swoje ważą.

Riverboat Dirk raczej nie sprawdzi się jako nóż do codziennego używania, gdyż nie posiada żadnego systemu pozwalającego na bezpieczne i wygodne przenoszenie. Można oczywiście przenosić go w kieszeni i jeżeli przeszkodą nie będzie solidna waga to będzie to wygodne rozwiązanie. Jednak warto zwrócić uwagę, iż dość gruba, a zarazem niska głownia (około 12 milimetrów) nie będzie na pewno wzorcem doskonałego cięcia. Scyzoryk jak najbardziej sprawdzi się jako narzędzie, jednak nie oczekujmy od niego rewelacyjnych właściwości tnących. Riverboat Dirk to raczej ciekawy nóż o charakterze ozdobnym, który doskonale sprawdzi się jako np. bardzo elegancki nóż do papieru. Długa wąska głownia idealnie będzie nadawała się do otwierania kopert, a i sprawdzi się przy przecinaniu sznurka, taśmy i papieru w jaki może być zapakowana przesyłka.

Riverboat Dirk będzie również ciekawym prezentem, zwłaszcza iż wraz z nim otrzymujemy efektowne i praktyczne opakowanie.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą klasycznych noży składanych!

Źródło: picclick.com