Oferta naszego sklepu jest niezwykle bogata i każdy sympatyk ostrości znajdzie tutaj coś dla siebie. Począwszy od klasycznych scyzoryków, poprzez noże myśliwskie, kuchenne, taktyczne, historyczne, survivalowe, sprężynowe, motylkowe, aż po specjalistyczne noże do nurkowania, noże ratunkowe, czy też noże do otwierania ostryg, a nawet oryginalne japońskie kiridashi.
Kiridashi? Dla wielu zapewne to nowe słowo, chociaż noże tego typu istnieją od wielu lat i co najważniejsze – są bardzo użytkowe.
Kiridashi to prosty, ale wytrzymały nóż z jednego kawałka stali, będący zawsze pod ręką, który pozwala na szybkie i precyzyjne wykonanie pracy. Ot taki skalpel, tylko w rozmiarze XL. Dawniej z powodzeniem używany podczas pielęgnacji roślin w ogrodzie, cięcia skór czy papieru, strugania, rzeźbienia i robienia wszystkiego tego, co można zrobić bardzo ostrą, małą głownią.
Dzisiaj kiridashi zmienia swój wygląd, gdyż twórcy noży nadają mu często artystyczną formę, starając się wydobyć z kawałka metalu coś więcej, niż tylko użytkowe ostrze. Jednak nadal na rynku spotkać można modele nawiązujące do tradycyjnych wzorów i taki właśnie model prezentuje firma Kanetsune znana z produkcji doskonałych noży kuchennych.

Można powiedzieć, iż jest to luksusowa odmiana tego narzędzia, bowiem doczekała się ona zarówno drewnianej rękojeści jak i osłony na głownię, co pozwala na wygodne używanie oraz bezpieczne transportowanie noża. Drewniane elementy wykonane zostały z bardzo lekkiego drewna wiśni, co pozwoliło zachować niezwykle niską wagę całego zestawu.
Rękojeść posiada owalny kształt, dzięki czemu wypełnia całą dłoń, co przekłada się na wygodny chwyt i możliwość przyłożenia dużej siły w czasie pracy.

Pochewka jest minimalistyczna i stanowi bardziej zabezpieczenie głowni, niż element pozwalający nosić nóż przy sobie. Kanetsune Kiridashi to nóż, który wygodniej będzie przenosić w torbie, plecaku, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby włożyć go do kieszeni.

Głownia została wykonana z wysokowęglowej stali SK5 Carbon Steel. Użycie takiej stali pozwala na szybkie naostrzenie jej do stanu golenia, co przekłada się na precyzyjną pracę.
Oczywiście musimy pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących konserwacji głowni ze stali węglowej, aby ta nie pokryła się rdzą.

Ciekawym elementem jest jednostronny szlif głowni, który upodabnia ostrze do dłuta. Wbrew pozorom, taka głownia w niczym nie odbiega użytkowością od głowni z klasycznym dwustronnym szlifem. Taki rodzaj ostrze od lat stosuje w swoich taktycznych nożach znana amerykańska firma Emerson Knives Inc.

Zaletą jednostronnego szlifu jest łatwość w jego ostrzeniu Jako, iż na głowni nie ma krawędzi tnącej (podobnie jak w szlifie skandynawskim), użytkownik kładzie głownię na osełce i ostrzy całą powierzchnię szlifu, aż do uzyskania odpowiedniej ostrości. Na koniec pozostaje zdjęcie tzw. drutu, czyli zawiniętej krawędzi stali (robimy to np. na skórzanym pasku).

Interesująco wygląda sam czubek głowni, który pozwala na bardzo precyzyjną pracę. Przy jego pomocy bez problemu wgryziemy się w drewno, przytniemy papier, czy też wytniemy precyzyjnie drobne elementy np. z tektury.

Kanetsune Kiridashi może pochwalić się bardzo niską wagą, która bez drewnianej pochewki wynosi zaledwie 48 gramów. Sama pochewka jest wykonana tak, by nie podnosiła nadmiernie wagi całości i z nią komplet waży raptem 56 gramów.
Nóż jest wygodny i pozwala na bezpieczny chwyt pełną dłonią. Długość noża to 166 milimetrów, przy czym długość samej głowni to 71 milimetrów.
Głownia jest krótka, ale pozwoli nawet na cięższą pracę, gdyż jej grubość to 2,5 milimetra. Mocne ostrze i wygodna rękojeśc umożliwiają pracę na płaskiej powierzchni i wygodne wycinanie np. kilku warstw tektury, cięcie grubej skóry, czy też struganie drewna.

Kiridashi to na pewno nietypowa konstrukcja, jednak doskonale odnajduje się jako podręczne narzędzie tnące. Bardzo ostry czubek świetnie sprawdzi się w pracy z papierem, tekturą czy też folią, ale i bez przeszkód mocne ostrze pozwoli na rzeźbienie w drewnie, gumie bądź tworzywach sztucznych. Kiridashi to praktycznie nóż do wszystkiego i w kwestii jego zastosowania ogranicza nas właściwie tylko wyobraźnia.
Na koniec warto dodać, iż Kanetsune Kiridashi produkowany jest w Japonii, tak więc można śmiało powiedzieć, iż wykonany został przez ludzi najlepiej znających się na tego typu narzędziach.
Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży o japońskim pochodzeniu.

Źródło: emersonknives.com