Mój pierwszy nóż sprężynowy kupiłem jakieś trzydzieści lat temu na targu różności od sprzedawcy wschodniego pochodzenia. Nóż miał zieloną wykonaną z plastiku rękojeść z napisem „U.S. ARMY”, a głownia wysuwała z przodu się po przesunięciu przycisku na obudowie. Kosztował niewiele, klikał wspaniale ale tego samego dnia nóż się rozsypał i powędrował do szuflady z przydasiami.
Kolega z podwórka również miał „sprężynę” która była samoróbką wykonaną bodajże przez jego dziadka. Pożyczałem czasami ten nóż do strugania i zawsze z żalem oddawałem koledze. Minęły lata i na rynku zaczęły się pojawiać różnego niesamowite modele noży sprężynowych, począwszy od bardzo nowoczesnych konstrukcji typu OTF (Out of Front), aż po modele z guziczkiem i blokadą typu Button Lock. Jednak szybsze bicie serca powodowały noże sprężynowe trącające dawnymi czasami, tak więc nie mogłem przejść obojętnie obok pewnego sprężynowego noża, który sprzedawany jest pod rosyjską nazwą „Пантера” (Pantera).

Pantera to folder (nóż składany) o ciekawym mechanizmie otwierania głowni, który wielu użytkownikom znany jest z popularnych czeskich noży sprężynowych firmy Mikov.

Pantera ma dokładnie taki sam mechanizm jak wspomniany Mikov, czyli otwieranie głowni odbywa się poprzez przełożenie „blaszki” do pozycji pionowej, a następnie jej naciśnięcie.

Po pokonaniu pewnego oporu sprężyna z dużą siłą otwiera głownię, co trwa dosłownie ułamek sekundy. Gdy nabierzemy wprawy, otworzenie i zamknięcie noża trwa dosłownie sekundę.
Głownia o długości 87 milimetrów i grubości 2,8 milimetra wykonana została z odpornej na rdzę stali 65X13. Profil Clip Point doskonale nadaje się na nóż do codziennej pracy, a fałszywe ostrze daje nam ostry czubek pozwalający na precyzyjną pracę. Wysoki na 3/4 płaski szlif i prawidłowo wyprowadzona krawędź tnąca to gwarancja dobrych parametrów cięcia i łatwego ostrzenia.
Pantera po wyjęciu z pudełka tnie papier w „w locie”, zatem od razu po zakupie możemy cieszyć się użytkowością noża.
Na grzbiecie głowni znajdują się ząbki, na których podczas pracy możemy oprzeć palec, by ten nie ześlizgnął się na głownię.

Folder jest ciężki, bowiem waży około 155 gramów. Taka masa spodowana jest stalową rękojeścią i masywnymi drewnianymi okładzinami. Długość rękojeści to około 120 milimetrów, zatem bez najmniejszego problemu będziemy mogli wygodnie i bezpiecznie ją trzymać w dowolnym chwycie. Obłe krawędzie rękojeści doskonale wypełniają dłoń i nawet dłuższa praca nie powinna powodować dyskomfortu.
Na końcu rękojeści znajdziemy otwór do przewleczenia linki bądź rzemienia. Jest on o tyle istotny, iż nóż nie posiada klipsa, tak więc nóż można przenosić w kieszenie, a wspomniana linka będzie ułatwiała jego wyjmowanie. Do noża dołączony jest również pouch z nylonu, który możemy założyć na pas od spodni.

Długość otwartego noża to 207 milimetrów, czyli można go zaliczyć do noży składanych średniej wielkości.
Co trzeba przyznać, iż nóż wygląda bardzo klimatycznie. Polerowana stal, drewniane okładziny i klasyczna linia powodują, iż model ten na pewno wybija się pomiędzy nowoczesnymi konstrukcjami i na pewno wielu użytkownikom przypomni czasy młodości.

Pantera sprawdzi się jako nóż do każdej pracy, gdyż poradzi sobie zarówno w terenie, jak i w warunkach miejskich. Tutaj warto zaznaczyć, iż prosty, ale skuteczny mechanizm blokujący głownię jest bezpieczny i trzyma pewnie głownię zarówno w pozycji zamkniętej, jak i otwartej.

Pantera to klasyczny aż do bólu nóż do pracy, który sprawdzi się jako uzupełnienie skrzynki z narzędziami, nóż w samochodzie, czy też nóż noszony codziennie. Naostrzy ołówek, przygotujemy nim posiłek, potniemy papier, tekturę, sznurki i bez obaw będziemy mogli strugać nim w drewnie. Konstrukcja jest prosta w czyszczeniu i konserwacji, a stal pozwala na szybkie przywrócenie do stany wyjściowego. Dużym atutem jest również atrakcyjna cena, która pozwala spojrzeć na Panterę jak na świetne narzędzie do zwykłego używania.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży sprężynowych, zarówno tych o klasycznej konstrukcji, jak i nowoczesnych noży automatycznych o charakterze taktycznym.

Źródło: mikov.cz