Gil Hibben to miły starszy pan (ur. 1935) obdarzony wieloma talentami, który z łatwością wciela się w postać piosenkarza, przewodnika i myśliwego, instruktora sztuk walki i oczywiście knifemakera. Nawet, gdy ktoś nie kojarzy za bardzo jego nazwiska, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, iż noże zaprojektowane przez Gila miał okazję zobaczyć w takich produkcjach filmowych jak Rambo III, Star Trek, czy też The Expendables.

Hibben swoją przygodę z nożami rozpoczął po skończeniu służby wojskowej w 1956 roku, gdy swój pierwszy wykonany własnoręcznie nóż bowie sprzedał za 45 dolarów. Mieszkając w Seattle pracował jako mechanik w Boeing Aircraft co pozwoliło mu na zdobycie wiedzy o metalach i ich właściwościach i już w 1964 roku zaczął produkować noże na pełnym etacie. Co ciekawe, materiałem po który wówczas chętnie sięgał była dość nowa wówczas, a znana i popularna dzisiaj stal 440C. Hibben zresztą uważa, iż był jednym z pierwszych twórców, którzy tworząc noże na zamówienie używali właśnie stali 440C i można powiedzieć, iż przyczynił się do jej rozpropagowania.
Mimo dość częstych przeprowadzek (Gil nie potrafił zagrzać miejsca), nadal rozwijał swój warsztat, a chociażby zmiana miejsca zamieszkania na Alaskę pozwoliła mu na zdobycie wiedzy na temat noży myśliwskich. W roku 1968 projektował noże dla znanej i poważanej w USA firmy Browning.
Z biegiem lat Gil Hibben zyskał sławę, a jego prace coraz częściej były prezentowane na wielu wystawach, tudzież pojawiały się na okładkach branżowych czasopism. Pod jego okiem uczyli się znani dzisiaj twórcy, tacy jak Harvey Draper i Buster Warenski. Jednak zdecydowany przełom w działalności miał miejsce w 1988 roku, kiedy kilka noży Gila zakupił do swojej prywatnej kolekcji Sylwester Stallone, jednocześnie prosząc o zaprojektowanie i wykonanie noża do filmu Rambo III.
Reprodukcja filmowego noża była najlepiej sprzedającym się nożem produkcyjnym, który podobno sprzedał się w ilości 250 tysięcy egzemplarzy. Tutaj trzeba zaznaczyć, iż Rambo III był jednym z ponad trzydziestu produkcji w których pojawiły się noże projektowane i wykonane przez Gila Hibbena.

Na początku lat dziewięćdziesiątych Hibben postanowił popuścić wodze swojej fantazji i z powodzeniem zaczął projektować nowe wzory, chętnie sięgając również do modeli ze świata fantasy (chociaż są to noże zdecydowanie kolekcjonerskie i nadają się bardziej do ozdoby).

Dzisiaj Gil Hibben to starszy pan, który swoją pasją i talentem zaraził również syna, który wraz z nim projektuje i wytwarza noże. Prace obu panów są znane i poszukiwane na całym świecie, a ceny niektórych modeli sięgają tysięcy dolarów. Warto poświęcić trochę czasu i odwiedzić stronę www.hibbenknives.com by obejrzeć bardzo interesujące prace w galerii.
A my dzisiaj prezentujemy ciekawy nóż projektu Gila, a mianowicie Alaskan Boot Knife.

Jest to ciekawy nóż o stałej głowni, który z założenia noszony ma być przy wysokim bucie, będąc podręcznym narzędziem EDC do szybkiego dobycia i używania.
Rękojeść z czarnej micarty zakończona stalową głowicą prezentuje się bardzo efektownie i daje solidne oparcie dla trzymającej dłoni.
Ciekawie przedstawia się również stalowy jelec, który skutecznie zabezpiecza dłoń, a zarazem stanowi ozdobny element całości.
Na końcu rękojeści znajduje się otwór na linkę, chociaż do tego noża bardziej pasować będzie elegancki czarny rzemień.

Głownia o profilu Drop Point wykonana została z popularnej obecnie stali 7Cr13, która pozwala na szybkie i łatwe ostrzenie. Powierzchnia stali otrzymała delikatne satynowe wykończenie.
Grube i masywne ostrze nie będzie obawiać się ciężkiej pracy i z powodzeniem będzie można nim nawet podważać, czy też batonować.

W komplecie z nożem otrzymujemy skórzaną pochwę, która posiada stalowy klips pozwalający na szybko montaż. Bez problemu pochwę założymy na krawędź wysokiego buta, na pas, czy też przypniemy ją do plecaka.
Pochwa wykonana została z grubej skóry, a nóż przed zgubieniem zabezpiecza pasek wspomagany zatrzaskiem.

długość całkowita – 225 mm
długość rękojeści – 95 mm
długość głowni – 135 mm
grubość głowni – 4,5 mm
materiał głowni – 7Cr13
materiał rękojeści – micarta
waga – 240 g

Alaskan Boot Knife jest nożem nietuzinkowym i można na niego spojrzeć zarówno jak na nóż do pracy, jak i na nóż typowo ozdobny. Dla jednych stanie się podręcznym narzędziem z wygodną skórzaną pochwą, dla innych będzie pięknym okazem w kolekcji, tym bardziej cennym, iż zaprojektowanym przez samego Gila Hibbena.

Źródło: rambo.fandom.com, hibbenknives.com