Już kiedyś pisaliśmy, iż noże ratownicze to noże które pozwalają na szybkie i bezpieczne działanie, gdy zagrożone jest życie bądź zdrowie i zmuszeni jesteśmy ratować ofiarę z opresji. Noże tego typu używane są przez ratowników medycznych, strażaków, policjantów i inne służby mundurowe, a tak naprawdę nóż taki, zaraz obok gaśnicy, czy też apteczki, powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego samochodu.
Dzisiaj prezentujemy bardzo ciekawy model noża ratunkowego, którego pełna nazwa to Schrade – M.A.G.I.C. Assisted Opening – Rescue – SCHA911B. Przy czym M.A.G.I.C. jest skrótem do słów Multipurpose Assisted Generational Innovative Cutlery.

M.A.G.I.C. to duży nóż składany, który kryje w sobie kilka rozwiązań mających na celu szybkie i skuteczne użycie w wypadku zagrożenia. Nie jest to folder nadający się na EDC, gdyż w codziennym używaniu jego dedykowane narzędzia nie będą nam racze pomocne.
M.A.G.I.C. wyróżnia się masywną rękojeścią, która wykonana została z połączenia aluminium i tworzywa sztucznego tworzącego okładziny. Powierzchnia rękojeści otrzymała szereg wypustek i nacięć, by jak najskuteczniej układać się w ręku nawet wtedy, gdy dłoń uzbrojona jest w ciężką rękawicę.

Pod okładzinami znajdują się stalowe linersy, które pomalowane zostały na czarny kolor. Blokada otwartej głowni to Liner Lock, czyli blokada bardzo popularna i często używana z uwagi na prostotę działania i niezawodność. Funkcję blokującą przejmuje w niej jedna ze sprężynujących okładzin (liner) która opiera się o tylną część głowni. Jeżeli liner posiada wystarczająca grubość i został dobrze spasowany z głownią, blokada potrafi wytrzymać duże obciążenia.

Na rękojeści znajduje się sporych rozmiarów stalowy klips, który pozwala na łatwe mocowanie noża na krawędzi kieszeni, na kamizelce, przy plecaku, czy też na pasie.
Klips do rękojeści przymocowany został trzema śrubami, by zminimalizować ryzyko jego przypadkowego zgubienia.

Ciekawym elementem rękojeści jest automatyczny zbijak do szyb. Wystarczy odciągnąć od rękojeści bezpiecznik, a ciężki stalowy element napędzany mocną sprężyną wysuwa się z rękojeści z bardzo dużą energią. Już samo przytknięcie tylnej części noża do szyby i uruchomienie zbijaka powoduje uszkodzenie szyby, po czym zbijak możemy zablokować w pozycji otwartej i uderzeniami usunąć resztki szyby, czy też wybijać kolejne bez naciągania zbijaka.
Po skończonej pracy przy pomocy dźwigni zbijak naciągamy i ustawiamy w bezpiecznej pozycji gotowej do użycia.

Na powierzchni rękojeści znajduje się również bezpiecznik (Side Safety) odpowiedzialny za blokadę przypadkowego otwarcia bądź zamknięcia głowni.

Głownię możemy otworzyć albo przy pomocy dwustronnego kołka, albo za pomocą malej płetwy na grzbiecie rękojeści. Oba sposoby są niezawodne i szybkie, bowiem otwieranie głowni wspomagane jest mocną sprężyną.
Głownia wygląda bardzo nietypowo i jej profil (Rescue Hook) oraz krawędź tnąca (Serrated) tłumaczą, dlaczego M.A.G.I.C. nie nadaje się na klasyczne EDC. Stal z jakiego wykonano głownię to wysokowęglowa nierdzewna stal AUS-8, którą dodatkowo pokryto czarną powłoką.

Krawędź tnąca składa się z dwustronnych, niezwykle agresywnie naostrzonych zębów, które dzięki wyoblonemu kształtowi bez problemu wgryzają się w każdy materiał Bez względu, czy będziemy ciąć tkaninę, materiał podgumowany, tworzywo sztuczne, zęby te pozwalają na bardzo efektywną pracę.

Interesujący jest czubek głowni, na którym znajduje się zarówno osobne ostrze do cięcia pasów, jak i specjalnie wyprofilowany element mogący spełniać rolę podręcznego łomu.

M.A.G.I.C. to sporych rozmiarów folder, jednak jego rozmiar i waga pozwalają na szybką i bezpieczną pracę, bez ryzyka uszkodzenia samego noża.

Dane techniczne:
długość rękojeści – 122 mm
długość głowni – 96 mm
grubość głowni – 2,9 mm
długość całkowita – 215 mm
blokada – Liner Lock / Side Safety
materiał głowni – AUS-8
materiał rękojeści – aluminium / kompozyt
waga – 219 g

M.A.G.I.C. to rasowy Rescue Tool, który doskonale uzupełni wyposażenie pracownika służb ratunkowych, ale też warto pomyśleć o posiadaniu tego narzędzia w skrytce swojego samochodu, mając oczywiście nadzieję, iż jego podstawowym zadaniem będzie „TYLKO” czekanie na wymagającą użycia sytuację.

Zarówno ten jak i inne ciekawe modele noży ratunkowych obejrzą Państwo w naszym sklepie, do którego serdecznie zapraszamy!