Desta to niewielki nóż składany produkowany przez firmę CRKT, za projekt którego odpowiadają Pat i Wes Crawford (ojciec i syn). Projekt bardzo ciekawy i warty bliższego zapoznania.

Tym co wyróżnia ten nóż to oczywiście nietypowa budowa, gdyż pozbawiono go jednej okładziny, a i sama głownia nie jest typowa.
Rękojeść wykonana została ze stali, przy czym składają się na nią dwa elementy – wykonana ze stali nierdzewnej okładzina oraz ciekawie wycięta blokada (Lock Back Safety), która gwarantuje bezpieczne używanie noża. Aby zmniejszyć wagę rękojeści w okładzinie wykonano szereg otworów.
Wszystkie elementy rękojeści, a także sama głownia otrzymały wykończenie Black Stonewash, które uzupełniają czarne śruby. Jedynie podkładki na osi głowni mają inne kolory, gdyż wykonane zostały z teflonu i fosforobrązu.

Po drugiej stronie okładziny znajduje się stalowy klips, który pozwala na zaczepienie noża w dowolnym miejscu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby klips odkręcić i folder przenosić luzem w kieszeni.

Głownię otwieramy przy pomocy sporych rozmiarów podłużnego otworu (Thumb Hole), w którym bez problemu mieści się czubek kciuka. Otwarta konstrukcja pozwala śledzić jak głownia otwiera się i jak następuje jej zablokowanie.

Głownia o klasycznym profilu Drop Point posiada dość wysoki szlif oraz fałszywe ostrze, jednak szlify te znajdują się tylko po jednej stronie głowni. Chisel, czyli szlif jednostronny, wzorowany jest na kształcie dłuta. Zapewnia dużą odporność głowni kosztem małego zmniejszenia parametrów cięcia. Często stosowany w nożach taktycznych, gdzie może wystąpić konieczność podważania lub wyłamywania.
Szlif ten właściwie nie ustępuje parametrami cięcia klasycznemu dwustronnemu szlifowi, a jego zaletą jest na pewno łatwiejsze i szybsze ostrzenie.

Dane techniczne:
długość rękojeści – 93 mm
długość głowni – 65 mm
grubość głowni – 2,7 mm
długość całkowita – 157 mm
blokada – Lock Back Safety
materiał głowni – 8Cr13MoV
wykończenie głowni – Black Stonewash
materiał rękojeści – stal nierdzewna
waga – 65 g

Wbrew pozorom, Desta to bardzo solidna konstrukcja. Dzięki wzorowemu dopasowaniu elementów nie znajdziemy w niej luzów między głownią, a rękojeścią, a nóż podczas pracy zachowuje bezpieczną sztywność. Blokada pewnie zabezpiecza otwartą głownię i przy prawidłowym użytkowaniu nie ma szans aby nas zawiodła.
Desta sprawdzi się zarówno jako edc, ale i będzie doskonałym uzupełnieniem skrzynki z narzędziami. Prosta, ale niezawodna konstrukcja, a także łatwość w czyszczeniu i konserwacji pozwala na używanie foldera dosłownie w każdych warunkach.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży firmy CRKT.