Patrząc na rynek noży trudno nie zauważyć jak popularne stały się obrabiarki cyfrowe (CNC), które pozwalają na realizację śmiałych projektów, a które cechuje również doskonała precyzja i jakość wykonania. Dzięki CNC obróbka wielu materiałów stała się łatwiejsza, a i pojawiły się w konstrukcjach nowoczesne rozwiązania, jak chociażby łożyska na osiach głowni. Noże stają się coraz ciekawsze pod względem budowy i oczywiście cały czas spełniają swoje podstawowe zadanie, czyli służą do cięcia.
Jednym z takich ciekawych modeli jest produkt mało znanej firmy Komoran, który na pewno zainteresuje miłośników tytanu.

Duża i bardzo wygodna rękojeść została w całości wykonana z tytanu, którego powierzchnia posiada antypoślizgową delikatną fakturę i ciekawe kolorystycznie anodyzowanie nazywane przed producenta „Gold”.

I tutaj warto napisać kilka słów o anodyzacji tytanu. Wbrew pozorom nie jest to szczególnie trudny proces i można przeprowadzić go bezpiecznie w domu, gdyż do jego wykonania potrzebujemy odpowiedniego źródła prądu (wystarczą baterie 9V), przewody i pojemnik z wodą. Dokładne opisy procesu anodyzacji można bez problemu znaleźć w sieci, a ja tylko zaznaczę, iż ostateczny jaki otrzymamy na powierzchni tytanu zależny jest od napięcia jakie wykorzystamy podczas procesu. Zatem aby otrzymać popularne i piękne odcienie niebieskiego koloru, wystarczą dość małe (i bezpieczne) napięcia, które uzyskamy ze wspomnianych baterii 9V które można ze sobą połączyć. Chcąc uzyskać szerszą paletę kolorów musimy się rozejrzeć za innym źródłem prądu (np. prostownik z regulacją napięcia).
Także nic nie stoi na przeszkodzie, aby nóż rozebrać, zdjąć obecną anodyzację papierem ściernym i nadać tytanowi nowy kolor zgodny z poniższą grafiką.

Oczywiście nie każdemu musi podobać się kolorowa anodyzacja, więc może sięgnąć po inne sposoby wykończenia powierzchni. Tytan doskonale przechodzi proces piaskowania czy szkiełkowania, nabierając eleganckiej szarej barwy, a dodatkowo zyskując antypoślizgową fakturę.
Ale wróćmy do bohatera naszego tekstu.
Nóż to Frame Lock, czyli elementem blokady jest cała okładzina, której czoło (w tym wypadku wzmocnione stalową wkładką) wspiera się o tylną część głowni zapobiegając jej zamknięciu, a dłoń na rękojeści dodatkowo wzmacnia blokadę zapobiegając jej odchyleniu.

Na okładzinie z blokadą znajduje się również wygodny klips pozwalający na noszenie noża rękojeścią w górę (Tip-Up), a który również wykonany został z tytanu, tak więc i jego możemy poddać przeróbce.
Warty uwagi jest otwór na linkę, który został dość nietypowo wykonany, ale wygląda rewelacyjnie i spełni swoje zadanie znakomicie.

Folder opisywany jest jako Tactical, tak więc nie mogło zabraknąć i taktycznego elementu, czyli zbijaka do szyb (Glass Breaker), który znajduje się w tylnej części rękojeści.

Rękojeść jest otwarta od grzbietu, co pozwoli użytkownikowi na szybkie wyczyszczenie noża i łatwą konserwację.

Głownia otwierana jest za pomocą dwustronnego kołka (Thumb Stud), którego wielkość pozwala na wygodne operowanie nawet dłonią w rękawicy.

Głownia posiada bardzo użytkowy profil Drop Point, na którym położony został bardzo wysoki płaski szlif, a także fałszywe ostrze które nietypowo nie zaczyna się od czubka głowni. Takie szlify pozwoliły uzyskać głownię z rewelacyjnymi parametrami cięcia przy zachowaniu bardzo wytrzymałego czubka.

Ciekawy jest materiał z jakiego wykonano głownię, gdyż jest to stal U2X której parametry odpowiadają stali AUS-8. Tutaj może nastąpić mała konsternacja, dlaczego użyto takiej stali? Otóż stal ta całkiem nieźle radzi sobie w nożu do codziennego używania, dobrze trzyma ostrość i nie sprawia problemu podczas ostrzenia, a i jej zastosowanie nie spowodowało zwiększenia ceny produktu. Słowem, jest to dobry kompromis między jakością, a ceną.

Dane techniczne:
długość rękojeści – 120 mm
długość głowni – 90 mm
grubość głowni – 4 mm
długość całkowita – 210 mm
blokada – Frame Lock
materiał głowni – U2X
wykończenie głowni – Stonewash
materiał rękojeści – tytan
waga – 153 g

Komoran to bardzo ciekawa pozycja, która sprawdzi się zarówno jako nóż taktyczny, jak i nóż do codziennego używania. To wytrzymała i zwarta konstrukcja, której głownia sporo zniesie, a sprawdzona blokada pozwoli na bezpieczne użytkowanie. Całość jest świetnie wykonana, głownia wycentrowana między okładkami, a dbałość o wykonanie zaowocowała chociażby niezwykle płynnym otwieraniem głowni.
Dodatkową zaletą jest wspomniana możliwość dostosowania noża do swojego gustu. Przy małym nakładzie prac możemy nadać mu szary klasyczny wygląd, albo odważnie pobawić się w nadanie okładzinom szalonych kolorów.
Wraz z folderem otrzymujemy eleganckie opakowanie, w którym znajdziemy informacje o nożu, a także ściereczkę do czyszczenia i zamykany woreczek do przechowywania noża (aby nie rysował się np. w szufladzie).

Ten, a także wiele innych ciekawych noży obejrzą Państwo w naszym sklepie, do którego serdecznie zapraszamy!

Źródło: edcspecialties.com