Prawie każdy żołnierz regularnej armii, poza przydziałowym bagnetem (a i on chyba powoli znika z wyposażenia) nosi przy sobie nóż. Wyraźnie widać to na wielu fotografiach które można znaleźć w sieci, iż poza bronią i niezbędnym wyposażeniem (często pojawia się np. multi-tool), gdzieś w kieszeni, albo zaczepiony klipsem na paskach systemu Molle widnieje składany nóż. Oczywiście nie zawsze ma on służyć jako broń, jednak sprawdzi się również i w takiej sytuacji, zwłaszcza jeżeli został odpowiednio zaprojektowany.
Jednym z noży składanych o taktycznym przeznaczeniu jest model zaprojektowany przez bardzo ciekawą postać jaką jest Kelly Worden – instruktor sztuk walki (w tym nożem) członków jednostek specjalnych, policji i innych służb mundurowych. Uwzględniając swoje doświadczenie i lata treningu, Worden zaprojektował kilka ciekawych noży, w tym prezentowany model Wortac II. Więcej o tym ciekawym człowieku można przeczytać na jego stronie, którą znajdziemy TUTAJ.
Wortac II to właśnie nóż, który doskonale nadaje się jako dodatkowe wyposażenie dla służb mundurowych, chociaż oczywiście i osoby cywilne będą zadowolone z właściwości tego modelu.

Nóż do małych nie należy, bowiem jego rękojeść mierzy 143 milimetry, co jest naprawdę sporym rozmiarem. Ponad czternaście centymetrów pozwala na wygodny chwyt nawet tym, których dłonie są ponad wymiarowe i nawet mając na dłoni grubą rękawicę, raczej bez problemu zmieścimy na rękojeści wszystkie palce.
Okładziny wykonane zostały z czarnego G10, które poza szorstką powierzchnią otrzymało szereg wgłębień poprawiających przyczepność do dłoni.

Pod okładzinami znajduje się stalowy szkielet, który w połączeniu z G10 daje bardzo wytrzymałą i sztywną konstrukcję.
Blokada głowni to Liner Lock, który mimo, iż jest już dość starym rozwiązaniem, to nadal wyśmienicie spełnia swoje zadanie pozwalając na duże obciążenia głowni. Naprawdę potrzeba potężnej siły i starań, aby blokada zawiodła, jednak przy prawidłowym użytkowaniu jest to właściwie niemożliwe.

Mimo sporych rozmiarów nóż bez problemu włożymy do kieszeni bądź zaczepimy na kamizelce taktycznej przy pomocy solidnego stalowego klipsa. Klips możemy przełożyć na drugą stronę rękojeści, także możemy dopasować sposób noszenia zgodnie z przyzwyczajeniami.

Na końcu rękojeści znajduje się tzw. Glass Breaker czyli zbijak do szyb, który wykonany został z węglika spiekanego wyróżniającego się dużą twardością. Przy jego pomocy bez problemu możemy wybijać szyby samochodowe i klasyczne, jak i wykorzystać jako element naciskowy używając zamkniętego noża jako kubotanu.

Warto spojrzeć na grzbiet rękojeści, gdzie widać usztywniający całość solidny Backspacer, a także otwartą część dzięki której szybko przeprowadzimy czyszczenie i konserwację nawet w warunkach polowych.

Głownię otwieramy używając jednego z kołków, których wielkość umożliwia obsługę w rękawicach.

Głownia jest duża, gdyż jej długość to aż 100 milimetrów. Profil Drop Point z długim fałszywym ostrzem doskonale sprawdzi się zarówno przy cięciu, jak i przy wbijaniu. Grubość głowni to aż 4 milimetry, zatem czubek jest bardzo wytrzymały.

Materiał z jakiego wykonano głownię to stal D2, czyli bardzo popularny materiał używany przez wiele firm i twórców noży. Stal ta określana czasem mianem „semi stainless”, jest najbardziej odporną na rdzę stalą wysokowęglową, co zawdzięcza 12% zawartości chromu. Pełne zabezpieczenie przed rdzą zapewnia położona na głowni czarna powłoka, która poza właściwościami ochronnymi pozwala na zniwelowanie odbłysków światła.

Wortac II mimo, iż jest nożem składanym (folderem), do lekkich nie należy. Jednak biorąc pod uwagę, iż jego długość po otwarciu to aż 242 milimetry, waga 218 gram nie powinna nikogo zdziwić, zwłaszcza jeżeli spojrzy się na bardzo dużą i wytrzymałą rękojeść.
Mimo wagi większej niż sporo różnych folderów, Wortac II szybko adaptuje się w kieszeni i użytkownik zapomina o jego ciężarze. Pamiętajmy, iż jest to nóż raczej dla służb mundurowych, a nie folder edc. Chociaż trzeba przyznać, iż nóż ten świetnie spisuje się również jako narzędzie dla cywila, jeżeli oczywiście warunki używania nie powodują negatywnych reakcji ze strony osób postronnych. Wszak nożem o takich rozmiarach otwieranie zgrzewki z wodą w markecie może być „lekką” przesadą. 🙂

Timberline Wortac II to składany nóż o konkretnych rozmiarach, który na pewno nie jest nożem dla każdego. Z uwagi na ciężar nie sprawdzi się przy lekkiej odzieży, a i w wielu dłoniach będzie wyglądał kuriozalnie. Jednak jeżeli nosimy bojówki i lubimy spore ostrza, folder ten będzie doskonałym narzędziem, którego parametry pozwolą na efektywną pracę. Wortac II sprawdzi się w terenie jako uzupełnienie noża o stałej głowni, dając nam dodatkowe ostrze o świetnych parametrach tnących.

Wortac II, a także inne modele firmy Timberline można obejrzeć w naszym sklepie, do którego serdecznie zapraszamy.