Projektantów noży jest wielu, jednak najlepsze modele pochodzą od tych, którzy wiedzą do czego służy nóż i potrafią się z nim perfekcyjnie obchodzić. Nie wystarczy wiedza teoretyczna i okolicznościowe struganie kijków w lesie, aby móc projektować noże wygodne i spełniające swoje zadania chociażby na polowaniach. Trzeba mieć za sobą sporo polowań, które zakończone owocnie wymagały oprawienia zwierzyny. Wówczas pojawiają się rozważania nad nożem jakiego się używało, dostrzega się jego wady oraz zalety, a także można zacząć dyskutować nad poprawkami, tudzież od podstaw zaprojektować nowe narzędzie.
Jednym z takich projektantów jest właśnie Russ Kommer.

Russ urodził się i wychował w lasach Północnej Minnesoty i od najmłodszych lat interesował się myślistwem i rybołóstwem. Po ukończeniu studiów swoją karierę kontynuował w górach Idaho (Selway-Bitterroot Mountains), gdzie polował na jelenie, łosie oraz niedźwiedzie, a także pracował jako przewodnik. W 1984 roku postanowił spróbować sił na Alasce, na którą się przeprowadził (zamieszkał w miejscowości Anchorage). Ogromna ilość przeróżnego zwierza pozwalała mu rozwijanie swojej pasji myśliwskiej. Ze sporym sukcesem zajął się również wypychaniem trofeów.
Mając za sobą tak ogromne doświadczenie, stwierdził, iż nóż używany do prac myśliwskich nie musi być tylko ostry, ale również wygodny i funkcjonalny. I tak w 1997 roku rozpoczął swoją przygodę z projektowaniem noży.

Russ każdy swój nóż zabiera na polowanie, gdzie sprawdza czy spełni on jego oczekiwania. Jeżeli nóż nie przejdzie pomyślnie testów, zostaje zniszczony. Noże które się sprawdziły umieszczane są w bogatym katalogu twórcy.
Proces projektowania i powstawania noża możemy podejrzeć na bardzo ciekawym filmie.

Projekty spod jego ręki zdobyły uznanie i szybko pojawiły się w ofertach firm, z którymi Russ zaczął współpracować. A przyznać trzeba, iż efekty współpracy były i są nadal imponujące.
To własnie Russ Kommer odpowiedzialny jest za tak wspaniały i znany projekt, jakim jest nóż CRKT Bear Claw.

Współpraca z firmą CRKT obfitowała wieloma ciekawymi pozycjami, wśród których wymienić warto świetną serię Alaska Pro Hunter, czy też doskonałe noże składane Full Throttle, czy też Alaska Bwana (Kommer przez swoich klientów zwany jest Bwana (swahili – pan) i stąd właśnie nazwa noża).

Poza CRKT, projekty Kommera znajdują się w katalogu znanej firmy Timberline. Znajdziemy tam np. mały podręczny survivalowy toporek (Bush Pilot Survival Hatchet).

W swojej ofercie Timberline posiada również zestaw nazwany Alaskan Series Field Tools w skład którego wchodzą dwa noże (Skinner i Zipper) oraz dwa toporki (Alaskan Bush Pilot Hatchet i Alaskan Canoe Hatchet).

Prace tego niezwykle kreatywnego makera znaleźć można jeszcze wśród produktów firmy Fox Knives.

Obecnie najwięcej projektów Russa Kommera znajdziemy w katalogu firmy Browning. Oferta jest naprawdę obszerna i znaleźć w niej można zarówno małe lekkie noże składane, noże o stałej głowni do skórowania, a nawet pełnowymiarowe siekiery oraz składane piły. Kommer zaskakuje nowymi pomysłami, a firma Browning dokłada wszelkich starań, by jego projekty wykonane zostały prawidłowo i z dobrych materiałów. Wszak mają to być narzędzia, a nie tylko noże do oglądania.

Niedawno CRKT wypuściło dwa noże składane o nazwie Fulcrum 2 i Fulcrum 2 Compact, które są wynikiem pracy Kommera, a dodatkowo zastosowano w nich bardzo ciekawy system otwierania którego autorem jest Charles Kain.

Czym nas w przyszłości zaskoczy Russ Kommer? Jedną z nowości możemy podejrzeć na krótkim filmie nagranym na targach Shot Show 2016.

Oczywiście noży projektu tego makera nie mogło zabraknąć w naszej ofercie. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu i zapoznania się z jego projektami, a także wieloma innymi doskonałymi nożami myśliwskimi i nie tylko!

 

 

Źródła:
russkommerknives.com
messerforum.net – photo by pitter
noze-nuz.com
extremesas.com
foxcutlery.com
browning.com
crkt.com