Nowość w ofercie firmy Mcusta i nowość w naszym sklepie! Jest to bardzo ciekawa seria noży składanych, z których każdy poświęcony jest postaci związanej z historią i kulturą Japonii. Bardzo ciekawym pomysłem było umieszczenie na rękojeści pięknie wygrawerowanego znaku rodu danej postaci (tzw. Mon bądź Kamon – czyli znak identyfikujący dany klan bądź rodzinę), który jednoznacznie kojarzy się z japońską kulturą.

Serię tworzą cztery eleganckie foldery, z których każdy wyróżnia się odpowiednio dobranymi materiałami.

Pierwszy z nich to „Nobunaga”, którego nazwa pochodzi od nazwiska jednego z japońskich przywódców – Nobunaga Oda (żył w latach 1534-1582). Jest to postać bardzo ważna w historii kraju Kwitnącej Wiśni, bowiem był pierwszym z przywódców, który znacząco przyczynił się do zjednoczenia państwa. Słynął z wyjątkowych cech przywódczych oraz był postępującym reformatorem. Panował nad 33 z 66 prowincji kraju.

Folder poświęcony jego postaci posiada głownię wykonaną ze stali VG-10 (stal ta powstała w Japonii (Takefu Special Steel co. Ltd) i tylko tam jest produkowana. Wstępnie miała to być stal głównie na noże kuchenne, jednak znalazła swoje miejsce również w innych nożach użytkowych). Rękojeść wykonana została z czarnej micarty, na której umieszczono trzy ozdobne mosiężne nity oraz znak Mon rodu Oda.
Dostępne są dwie wersje tego foldera, jedna z głownią VG-10, druga wykonana z przepięknego damastu (rdzeń ze stali VG-10 i 33 warstwy stali nierdzewnej.

Kolejny nóż i kolejna postać z historii Japonii. Tym razem jest to „Hideyoshi”, którego nazwa pochodzi od nazwiska japońskiego przywódcy politycznego i militarnego Hideyoshi Toyotomi. Żył w latach 1536-1598 i to on rozpoczął między innymi budowę zamku twierdzy Ōsaka w mieście Osaka. Toyotomi kontynuował pracę swojego poprzednika dążąc również do zjednoczenia całego kraju i sprawował władzę nad wszystkimi prowincjami.

Nóż posiada głownię wykonaną ze stali VG-10, a rękojeść z laminatu (Staminawood) w kolorze jasno brązowym podkreśla piękną budowę drewna, a całość uzupełnia efektowny grawer oraz anodyzowany kołek i piwot.

„Rikyu” to nazwa kolejnego foldera i pochodzi ona od nazwiska współtwórcy i mistrza ceremonii przyrządzania i picia zielonej herbaty (matcha). Sen no Rikyū żył w latach 1522-1591 i był mistrzem ceremonii zarówno na dworze Nobunagi jak i później służył Hideyoshi. Mistrz Rikyū osobiście projektował zarówno pomieszczenia, jak i wszystkie naczynia niezbędne podczas tej pięknej ceremonii.

Nie dziwi zatem kolorystyka tego noża, bowiem jego rękojeść nawiązuje do koloru herbaty matcha. Soczysty zielony kolor pięknie komponuje się z głownią (również dostępne są dwie wersje). Oczywiście na rękojeści znajduje się jego znak Mon.

Czwarty folder nosi nazwę „Ieyasu” która pochodzi od nazwiska Ieyasu Tokugawa. Żył w latach 1543-1616 i był następcą wspomnianego Hideyoshi Toyotomi. Uznawany za trzeciego z „trzech zjednoczycieli państwa”, bowiem kontynuował pracę jaką rozpoczął Nobunaga Oda i Hideyoshi Toyotomi. Był założycielem dynastii siogunów Tokugawa. Epoka Edo, to właśnie okres w historii Japonii, w którym władzę sprawowali sioguni z rodu Tokugawa.

Podobnie jak poprzedni model, tak i ten dostępny jest w dwóch wersjach głowni. Rękojeść z czarno brązowego laminatu wygląda bardzo efektownie, a grawer znaku rodu dodaje jeszcze smaczku.

Cała seria posiada blokadę typu Liner Lock, która dzięki doskonałemu dopasowaniu elementów spisuje się znakomicie.

Każdy model posiada w tylnej części otwór (Lanyard Hole) pozwalający na założenie ozdobnej zawieszki, bądź montaż smyczy.

Charakterystyczne dla serii jest to, iż foldery nie posiadają klipsa. Do ich noszenia możemy użyć załączonego poucha, który wykonany został częściowo ze skóry i ma bardzo elegancki wygląd. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby nóż nosić luzem w kieszeni, bowiem średnia waga modelu to około 130 gramów.

Trzeba przyznać, iż pomysł serii nawiązującej do bardzo znanych postaci japońskiej historii jest doskonały. Dzięki niej mamy okazję poznać rąbek historii i kultury tego ciekawego kraju, ciesząc się jednocześnie doskonałą jakością produktu, o którą dba firma Mcusta. O jakości wykonania można przeczytać zresztą w naszym starszym artykule – Mcusta Seki Japan.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą wspaniałych noży składanych firmy Mcusta. Poza nimi, znajdą Państwo u nas również doskonałe noże kuchenne tejże firmy.

Źródła:
japaneseknifedirect.com
wikipedia.org