Firma CRKT (Columbia River Knives & Tools) już miała swoją prezentację na naszej stronie, więc warto kliknąć TUTAJ i zapoznać się z ciekawym tekstem.
Przez lata elementem który wyróżniał firmę był stosunek jakości do ceny, a także ciekawe projekty będące wynikiem współpracy ze znanymi na świecie knifemakerami. Takie nazwiska jak Kit Carson, Allen Elishewitz, Doug Ritter, Ken Onion czy Tom Krein (i wielu innych), to legendy nożowego świata, dzięki którym powstało wiele unikatowych projektów. Wśród osób współpracujących z CRKT warto cofnąć się do 1994 roku, lawinę nazwisk znanych knifemakerów otworzył Jim Hammond z Alabamy.

Jim znany jest ze swoich wspaniałych projektów i jego noże „custom” zapierają dech w piersiach.

Jednym z ciekawych, chociaż nienowych projektów jest folder o nazwie Cruiser, który doczekał się wersji produkcyjnej.

CRKT Hammond Cruiser to dość spory nóż składany (dł. całkowita 226 milimetrów) o taktycznym charakterze, który produkowany jest w wielu odmianach kolorystycznych rękojeści (Black, Desert, OD Green) i różnych wykończeniach głowni (Bead Blast, Black Blade, Satin).

Rękojeść zbudowana została na szkielecie z nierdzewnej stali 420J2, na którym umieszczono okładziny z materiału o nazwie Zytel (tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem szklanym). Powierzchnia okładzin została wykonana metodą wtryskową, co pozwoliło na nadanie jej faktury plastra miodu. Dzięki takie fakturze, nawet przy pracy mokrymi dłońmi nie tracimy kontaktu z rękojeścią, dzięki czemu praca jest bezpieczna.

Blokada głowni to Liner Lock z dodatkową blokadą opatentowaną przez CRKT – LAWKS SYSTEM. Takie rozwiązanie pozwala wręcz na zamianę noża składanego w nóż o stałej głowni, co pozwala na mocniejsze używanie. Niemniej należy pamiętać, iż to nadal nóż składany i dodatkowa blokada nie zniesie brutalnego traktowania.

Czerniony stalowy klips możemy zamontować w czterech pozycjach, przy czym aby profil klipsa pasował do kształtu rękojeści otrzymujemy drugi klips wraz kompletem niezbędnych śrub montażowych.

Głownię możemy otworzyć na dwa sposoby. Albo klasycznym dwustronnym kołkiem, albo płetwą, czyli tzw. flipperem.

Stal 8CR14MOV użyta do wykonania głowni doskonale nadaje się do prac terenowych, a także pozwala na szybkie przywrócenie ostrości roboczej. Głownia ma grubość 3,5 milimetra, zatem wybaczy nam mocniejsze traktowanie.

Cruiser do małych noży nie należy, bowiem złożony mierzy około 134 milimetrów, a po rozłożeniu około 225 milimetrów. Długość głowni to 95 milimetrów, a waga to około 177 gramów.

CRKT Hammond Cruiser to nóż doskonale nadający się jako uzupełnienie dużego noża o stałej głowni. Pękata rękojeść dobrze układa się w dłoni i pozwala na przyłożenie sporej siły podczas pracy. Folder ten świetnie uzupełni zarówno ekwipunek survivalowca, jak i sprawdzi się w oporządzeniu taktycznym.

Możliwość wybrania wersji kolorystycznej zgodnej z naszymi wymaganiami, a także bardzo atrakcyjna cena powodują, iż Hammond Cruiser może być świetnym wyborem dla każdego miłośnika „ostrych zabawek”.

Źródła: jimhammondknives.com