O nożach typu Push Dagger pisaliśmy już kiedyś, a więc zapraszamy do przeczytania artykułu o historii i ciekawostkach związanych z tym nożem.

PUSH DAGGER

A dzisiaj przedstawiamy bardzo elegancką wersję takiego noża, która przyciąga wzrok swoim niepowtarzalnym unikatowym wyglądem.

Budowa noża to Full Tang, czyli wykonany został z jednego kawałka stali. I tym razem nie jest to jakaś zwykła stal, a tzw. dziwer, czyli damast skuwany.
Damast skuwany jest niezwykłym materiałem i jego wykonanie nie jest prostą sprawą. Proces powstawania takiego damastu jest długi i żmudny, a także wymaga dużych umiejętności kowalskich.

Efektowny kawałek jednolitej stali powstaje w wyniku skuwania ze sobą dwóch gatunków stali, z której jedna powinna zawierać więcej węgla. Cały proces rozpoczyna się najczęściej od przygotowania tzw. kanapki, czyli pakietu naprzemiennie ułożonych blach które się ze sobą spawa na brzegach (by pakiet nie rozpadł się w początkowej fazie kucia). Następnie taka kanapka trafia do pieca, a następnie zostaje kuta aż do momentu, gdy blachy złączą się ze sobą. Wówczas pakiet albo tnie się na kawałki i znów składa, albo zgina, a następnie kuje dalej. Oczywiście wszystko wymaga sporej wiedzy o temperaturze stali oraz umiejętności kucia, a także wiedzy o stosowaniu np. środków pozwalających na pozbycie się zbędnych tlenków i ułatwiających zgrzanie pakietu.

Po długiej i żmudnej pracy otrzymujemy kawałek damastu skuwanego, który możemy poddać dalszej obróbce, czyli nadać żądany kształt. Na tym etapie nie widać jeszcze efektownego wzoru damastu, gdyż teraz twórca skupia się na szlifowaniu i nadaniu ostatecznego kształtu. Gdy nóż jest gotowy, wędruje on do hartowania (utwardzenia), a następnie przechodzi proces odprężania, który ma na celu usunięcie naprężeń wewnątrz stali. Bez odprężania nóż byłby bardzo kruchy i podatny na uszkodzenie.
Gdy nóż już przejdzie powyższe procesy, wówczas poddawany jest ostatecznemu wykończeniu, czyli trawieniu i polerowaniu. Właśnie proces trawienia (w kwasach, bądź chlorku żelaza) pozwala na uwidocznienie niepowtarzalnego wzoru damastu. Im dłużej będziemy trawić stal (albo im agresywniejsza będzie substancja trawiąca), tym wzór damastu staje się bardziej wyrazisty, a nawet wyczuwalny pod palcem. Wszak żrąca substancja skutecznie „żre” stal węglową, przez co powstają widocznie i wyczuwalne różnice na powierzchni.

Po trawieniu pozostaje jeszcze polerowanie, podczas którego twórca decyduje jaki ostateczny wygląd ma mieć produkt. I tak w skrócie wygląda proces powstawania skuwanego damastu, który następnie zamieniony został w bardzo efektowną głownię opisywanego push daggera.

Warto tutaj jeszcze dodać, iż damast skuwany (dziwer) czasami błędnie nazywany jest stalą damasceńską, która nie powstawała w procesie kucia, a w procesie długotrwałego wytapiania.
Przedstawiany push dagger to mały i elegancki nóż, którego głownia mierzy około 50 milimetrów, na której położono szlify wklęsłe.
Jest to bardziej efektowny gadżet pozwalający na wykonanie prostych i niewymagających prac, niemniej doskonale sprawdzi się jako mały nożyk do takich zadań jak otwieranie listów, paczek, cięcie papieru, tektury, opakowań.

Na rękojeści znajdują się dwa kawałki poroża jelenia, które zostały odpowiednio oszlifowane, dzięki czemu dają użytkownikowi możliwość bezpiecznego chwytu i pracy. Całość ozdabiają doskonale komponujące się z całością mosiężne piny.

W komplecie z nożem otrzymujemy minimalistyczną, ale pięknie wykonaną kaburę z naturalnej skóry, która pozwala na wygodny montaż na pasku. Przed przypadkowym zgubieniem noża chroni go skórzany pasek zapinany na napę.

Cały zestaw wygląda niezwykle elegancko. Połączenie damastu, poroża i skóry nadaje całości rustykalny klimat, który na pewno przypadnie do gustu osobom ceniącym naturalne materiały.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży wykonanych z tego pięknego materiału jakim jest dziwer!